witamina-e-swanson

Witamina E – na co działa, dla kogo jest przeznaczona i jak wpływa na nasz organizm?

Do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą witaminy A, D, E i K. Są one magazynowane w organizmie, a ich stężenie we krwi regulowane jest przez wątrobę. Witamina E ma silne właściwości przeciwutleniające, reguluje też wiele kluczowych procesów, dlatego utrzymanie jej na odpowiednim, stałym poziomie jest niezwykle ważne. Jaką rolę odgrywa w organizmie witamina E i czym może skutkować jej niedobór?

Witamina E – w czym ją znajdziemy i jak wpływa na nasz organizm?

Witamina E musi być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem. Można ją znaleźć między innymi w szpinaku, pomidorach, orzechach laskowych, czy migdałach. Pod jej nazwą kryje się tak naprawdę grupa związków chemicznych: tokoferole i tokotrienole. W przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie, witamina E nie jest wydalana wraz z moczem czy potem na zewnątrz organizmu. Już w stosunkowo niewielkich stężeniach warunkuje odpowiednie zachodzenie reakcji i procesów chemicznych, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z tego względu witamina E musi być dostarczana w określonej ilości, a jej dzienne zapotrzebowanie zależy od wielu czynników, między innymi od płci, czy wieku. Przykładowo: dzieci powinny spożyć 6 mg, a osoby starsze już od 20 do 50 mg witaminy E na dobę.

Pozytywny wpływ witaminy E na nasze zdrowie

Witamina E przede wszystkim pełni rolę głównego przeciwutleniacza, co oznacza, że spowalnia proces starzenia się komórek. Wpływa też stabilizująco na błony biologiczne komórek tworzących tkanki i organella znajdujące się we wnętrzu tych komórek. Wspomaga dwuwarstwę lipidową poprzez syntezę nowych łańcuchów kwasów tłuszczowych oraz chroni ją przed zewnętrznymi i wewnętrznymi czynnikami uszkadzającymi. Co więcej, witamina E wpływa stymulująco na proces krzepnięcia krwi, działa pozytywnie na układ krążenia, zmniejszając ryzyko wystąpienia jego chorób w przyszłości oraz wspomaga metabolizm włókien mięśniowych.

sklepswanson.pl

Jak objawia się niedobór witaminy E w naszym organizmie?

Niedobór witaminy E może objawiać się problemami ze strony różnych struktur i narządów. Przede wszystkim obserwuje się objawy ogólne, takie jak:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • problemy z koncentracją,
  • zwiększone wypadanie włosów,
  • pogorszenie widzenia.

Przez zbyt niskie stężenie witaminy dochodzi do przyspieszonego starzenia się komórek organizmu, co objawia się suchą i rogowaciejącą skórą, pogorszeniem kondycji zębów oraz osłabieniem kości. Spada też odporność organizmu, przez co staje się on bardziej podatny na infekcje. Może dojść do wykształcenia się anemii, a jeżeli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, to zwiększa on również ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Objawy niedoboru manifestują się w układzie mięśniowym i nerwowym, ponieważ mogą pojawić się bóle mięśniowe, degradacja włókien mięśniowych i uszkodzenie nerwów.

Dobrze jest wykonywać regularne badania i kontrolować poziom witaminy E, ponieważ jej niedobór nie jest częsty, a przedawkowanie również może przynieść negatywne skutki. Najczęściej hipowitaminoza pojawia się u osób, które cierpią na choroby metaboliczne, np. celiakię, utrudniające przyswajanie składników odżywczych w układzie pokarmowym. W takich przypadkach warto rozpocząć suplementację, gdzie doskonale sprawdzi się polecana witamina E Swanson.

Jakie są korzyści z suplementacji witaminy E?

Witamina E jest bardzo ważna na każdym etapie życia, zarówno u dzieci, jak i kobiet w ciąży, czy osób starszych. Regularna jej suplementacja daje gwarancję tego, że dzienne zapotrzebowanie zostanie dostarczone do organizmu. Co za tym idzie, wszystkie procesy zachodzące z udziałem witaminy E będą przebiegały prawidłowo. Suplementy diety zawierające witaminę E można zakupić zarówno stacjonarnie, jak również online, np. w http://sklepswanson.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *