Skaling zębów – co to jest i kiedy warto zrobić?
Z płytką nazębną, która jest miękka, nietrudno sobie poradzić za pomocą szczoteczki, jednakże pod warunkiem, że dokładnie myjemy zęby. Pozostawiona na zębie szybko zamienia się w siedlisko bakterii próchnicotwórczych, które wżerają się w szkliwo zęba i prowadzą do powstania ubytków. Wraz z upływem czasu płytka zamienia się w kamień i staje się praktycznie niemożliwa do usunięcia w warunkach domowych.
Kamienia nazębnego nie da się nie zauważyć, przybiera bowiem szpetny żółto-brązowy kolor. Osadza się w przestrzeniach między zębami i na linii dziąseł, szczególnie po wewnętrznej stronie zębów. Nie jest to już miękka płytka nazębna, ale prawdziwa skała, szczególnie szpecąca u palaczy, osób pijących duże ilości kawy, mocnej herbaty i czerwonego wina, u których nabiera prawie czarnego zabarwienia. Odpowiada za nieświeży oddech i zwiększa ryzyko pojawienia się chorób przyzębia i dziąseł, w tym paradontozy. Nie da się usunąć kamienia w domu, to jeszcze nikomu nie udało, co gorsza, domowe metody mogą skutkować uszkodzeniem szkliwa nazębnego. Z kamieniem najlepiej poradzi sobie dentysta, który za pomocą ultradźwięków i piaskowania w bezpieczny dla pacjenta sposób rozbije i usunie szpecącą powłokę.
Skaling – co to jest i kiedy warto zrobić?
Zależnie od umiejscowienia kamienia stosuje się skaling naddziąsłowy, podczas którego za pomocą ultradźwięków usuwa się zmineralizowaną warstwę osadu z powierzchni zęba lub skaling poddziąsłowy, który rozbija i usuwa twardą płytkę narosłą pod powierzchnią dziąseł. Skaling jest zabiegiem, któremu warto poddać się przynajmniej raz w roku.
Piaskowanie
Skaling kończy się piaskowaniem, które za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem substancji czyszczących usuwa resztki kamienia nazębnego, szczególnie z miejsc trudno dostępnych. Piaskowanie pomoże też pozbyć się przebarwień na powierzchni zęba i jest, podobnie jak skaling zabiegiem higienicznym i upiększającym.
Osadzanie się płytki nazębnej, na którą składają się resztki pożywienia, licznie zamieszkujące jamę ustną bakterie i sole mineralne jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, które do pewnego stopnia można kontrolować, utrzymując zęby w idealnej czystości. Jednak nawet wtedy w miejscach niedostępnych dla szczoteczki odkładający się osad z czasem zamieni się w kamień, który należy usuwać w regularnych odstępach czasu, nie rzadziej, niż raz na rok.
robię regularnie i mam piekny uśmiech!