1 trymestr ciąży – co jeść w ciąży, aby dziecko zdrowo rosło?

Rozpoczyna się 1 trymestr ciąży – co jeść w ciąży, aby dziecko zdrowo rosło? Takie pytanie zadaje sobie większość młodych matek. Poradniki dla ciężarnych i parentingowe strony internetowe, podają zgodnie: pić dużo wody i jeść niewielkie, regularne posiłki. Pierwsze trzy miesiące to wyjątkowy czas. Kształtują się wszystkie organy dziecka. Rośnie serce, nerki i wątroba. Powstaje układ krwionośny. Płód potrzebuje dużych ilości żelaza, wapnia i rozmaitych witamin.

Optymalna dieta na 1 trymestr ciąży – co jeść w ciąży, aby dziecko zdrowo rosło?

Każda mama już od pierwszych chwil ciąży, stara się, by dziecko zdrowo rosło. Przyjmuje witaminy i różnorodne suplementy. Warto pamiętać, że w różnym wieku zapotrzebowanie na składniki mineralne ulega zmianie. Nadszedł upragniony moment, 1 trymestr ciąży – co jeść w ciąży, aby dziecko zdrowo rosło? Młode kobiety mają łatwiej. Jednak po 30 roku życia wzrasta zapotrzebowanie na jod, wapń i żelazo. Dlatego podstawą ciążowej diety powinny być zielone rośliny. Należy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Szklarniowe sałaty i pomidory mogą bowiem zawierać groźne pestycydy i zbyt dużą ilość fosforu. 

Przyszłe mamy powinny spożywać odpowiednią ilość mięsa. Zamiast kurczaków hodowlanych, lepiej wybrać zagrodowe. Z drobiu wskazane jest mięso indyka. Ze względu na dużą zawartość żelaza, warto wprowadzić do diety wołowinę, wątróbkę i polędwicę. Dla wszystkich mam spodziewających się dziecka, prawdziwym wyzwaniem jest 1 trymestr ciąży – co jeść w ciąży, aby dziecko zdrowo rosło? Obok świeżych warzyw i zdrowego mięsa, trzeba jeszcze pamiętać o nawadnianiu organizmu. lekarze zalecają ok. 2 litrów wody dziennie. Wody mineralne, nisko sodowe są też źródłem magnezu i wapnia.

Kończy się 1 trymestr ciąży – co jeść w ciąży, aby dziecko zdrowo rosło? W kolejnych miesiącach dieta przyszłej mamy nie różni się specjalnie. Pod koniec ciąży warto wprowadzić większą ilość błonnika, który wspomoże przemianę materii i ułatwi wypróżnienia. Dieta lekkostrawna i rezygnacja z dużych ilości cukru, pomoże każdej mamie doczekać się zdrowego dziecka.

One thought on “1 trymestr ciąży – co jeść w ciąży, aby dziecko zdrowo rosło?

  1. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że jemy DLA dwóch, a nie za dwóch.
    Dobra dieta, suplementacja kwasu foliowego, odpoczynek i 0 stresu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *