Relanium na kaca i w trakcie odstawiania alkoholu

Zdarzyło Ci się przesadzić z alkoholem po raz kolejny? Czy relanium na kaca to dobry pomysł? Zanim rozpoczniesz stosowanie leku, powinieneś wiedzieć, że jest to preparat o silnym działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, przeciwdrgawkowym, rozluźniającym mięśnie i nasennym. To pochodna benzodiazepiny, zawierająca substancję o nazwie diazepam. Już z samego opisu wiesz zatem, że idealnie nadaje się dla złagodzenia objawów nagłego odstawienia alkoholu. Lek relanium należy stosować w odpowiednich dawkach. Jakich?

Co to jest relanium?

Relanium jest lekiem, który zawsze należy przyjmować w ilości określonej na dobę w dawkach podzielonych stosownie do problemu. I tak:

  • przy trwającym krótko leczeniu stanów lękowych powinieneś przyjmować od 2 do 10 mg Relanium od dwóch do czterech razy na dobę,
  • przy problemie bezsenności powiązanymi ze stanami lękowymi od 5 do 15 mg zawsze przed snem,
  • podczas borykania się z syndromem odstawienia alkoholu 10 mg od 3 do 4 razy na dobę pierwszego dnia, a w kolejnych 5 mg z taką samą częstotliwością dawek,
  • w przypadku premedykacji od 5 do 15 mg jedynie przed planowanym zabiegiem,
  • w stanach zwiększonego napięcia mięśniowego od 2 do 15 mg na dobę w dawkach podzielonych,
  • jako lek przeciw drgawkom przy niektórych typach padaczki od 2 do 10 mg od dwóch do czterech razy na dobę.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy, natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższą izbą przyjęć w szpitalu. Warto wiedzieć, że przyjęcie zbyt dużej dawki może zaszkodzić Twojemu zdrowiu a przy tym wpływa na zmniejszenie skuteczności leku. Niektóre przyjmowane medykamenty mogą nasilać działanie leku Relanium, zatem zanim go przyjmiesz, zawsze najpierw szczegółowo zapoznaj się z ulotką. Pamiętaj także o tym, że lek należy odstawiać stopniowo, zmniejszając dawkę – nigdy nie należy po prostu przestać go zażywać z dnia na dzień. Przerwanie stosowania leku Relanium może nawet sprawić, że nasilą się problemy, z powodu których zacząłeś go przyjmować. Warto wiedzieć także, że długotrwałe stosowanie leku Relanium może być uzależniające, zatem nie należy go przyjmować przez zbyt długi czas. Najlepiej jest zacząć go odstawiać z chwilą ustąpienia objawów czy problemów, które stały się przyczyną zastosowania leku. Pamiętaj także o tym, że stosowania Relanium nie zaleca się w okresie karmienia piersią.

Alkoholowy zespół abstynencyjny – majaczenie alkoholowe

Leczenie bezsenności związanej z odstawieniem alkoholu zdecydowanie jest trudnym i długotrwałym procesem, w trakcie którego wsparcie odpowiedniego preparatu leczniczego może się okazać na wagę złota. Relanium może w znacznym stopniu pomóc Ci uporać się z tym problemem. Oprócz drgawek czy bezsenności, na tym etapie bardzo często pojawia się także tak zwane majaczenie alkoholowe, które niestety nie jest rzadkie i zdecydowanie nie jest niczym przyjemnym. Zastosowanie leku Relanium nie jest może bezwzględnie konieczne, ale jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli skutki nagłego odstawienia substancji wysokoprocentowych są dla Ciebie bardzo dotkliwe.

Padaczka alkoholowa, kiedy stosować relanium?

Problemy, w których proces stosowania leku jest zalecany to przede wszystkim:

  • leczenie stanów lękowych powiązane z bezsennością – w tym przypadku jednak przyjmowanie leku relanium nie powinno być dłuższe, niż miesiąc,
  • leczenie bezsenności i innych objawów związanych z nagłym odstawieniem alkoholu,
  • leczenie niektórych typów padaczki (na przykład drgawek klonicznych mięśni) – w takich przypadkach lek relanium stosowany jest pomocniczo, jako preparat przeciwdrgawkowy.

Relanium stosowany jest także jako środek uspokajający oraz przy premedykacji, to jest przygotowania pacjenta do zabiegu oraz w trakcie leczenia zwiększonego napięcia mięśniowego. Stany lękowe i bezsenność oraz reszta czynników będących przyczyną skrajnego dyskomfortu w trakcie procesu odtruwania organizmu z często przyjmowanego alkoholu w dużych dawkach są zdecydowanie mniej uciążliwe, jeśli we właściwym momencie zdecydujesz się na wsparcie farmakologiczne. W przypadku ciężkich zaburzeń warto jednak wcześniej skontaktować się z lekarzem i omówić z nim najbardziej odpowiednie w tym konkretnym przypadku dawkowanie leku.

Odtrucie alkoholowe bez relanium

Leczenie objawów nagłego odstawienia alkoholu nie wymaga jednak stosowania leku relanium, choć jest w stanie przynieść on dużą ulgę. Najczęściej występujące działania niepożądane leku to osłabienie siły mięśniowej, ospałość, nadmierne wydzielanie śliny, obniżenie ciśnienia krwi czy zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, dlatego przyjmowanie relanium, szczególnie u osób w podeszłym wieku nie zawsze może się sprawdzić. W takim przypadku zalecamy kroplówki witaminowe, które wspomagają proces odtruwania organizmu. Inną metodą jest także udanie się na odtrucie alkoholowe do specjalnego ośrodka, prowadzonego przez specjalistów, którzy pomogą Ci przejść przez ten ciężki okres i przy okazji zadbają o to, aby syndrom odstawienia nie był dla Ciebie aż tak nieprzyjemny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *