Jakie mleko modyfikowane dla dzieci?
Wybór mleka modyfikowanego to kluczowa dla opiekunów decyzja. To w dużej mierze od niej zależy, jak maluch będzie rozwijał się w pierwszych miesiącach i latach swojego życia oraz czy będzie zdrowy. Jakie mleko modyfikowane dla dzieci wybrać, aby zagwarantować wszystkie niezbędne składniki odżywcze?
Mleko modyfikowane dopasowane do wieku
Pierwszym kryterium wyboru jest to, aby było ono dopasowane do wieku malucha. Na szczęście nie jest to trudne, gdyż producenci stosują jasne do zinterpretowania oznaczenia. Dlatego też na półkach sklepowych oraz w aptekach można znaleźć mleka modyfikowane oznaczone następującymi cyframi:
- 1 – do 6. miesiąca życia (np. mleko początkowe Enfamil),
- 2 – powyżej 6. miesiąca życia (np. mleko modyfikowane Enfamil Premum MFGM 2),
- 3 – tzw. mleko następne junior po 12. miesiącu życia dziecka (np. Enfamil Premium MFGM 3),
- 4 – powyżej 2 lat (np. mleko modyfikowane Enfamil Premium MFGM 4).
Producenci jednak doskonale wiedzą, że dzieci mogą mieć zupełnie różne potrzeby w zakresie karmienia. Dlatego też na rynku można znaleźć również inne rodzaje mlek modyfikowanych, dedykowanych dla maluchów np. z nietolerancją pokarmową (oznaczone HA). Osobne mleko należy kupować także dla wcześniaków i w praktyce są to produkty o większej wartości energetycznych oraz z większą ilością składników odżywczych.
Mleko modyfikowane dla alergików
Statystyki pokazują, że średnio 2 do 3 proc. niemowląt ma alergię na mleko modyfikowane i zazwyczaj wynika ona z uczulenia na kazeinę. Na szczęście producenci oferują produkt również dla maluchów z tej grupy. Jest to mleko modyfikowane oznaczone symbolem HA, o specjalnej recepturze. W procesie jego produkcji łańcuchy białka są dzielone na mniejsze fragmenty, dzięki czemu są zdecydowanie lepiej tolerowane przez układ trawienny.
W tym przypadku kluczowe jest, aby takiego mleka nie podawać bez wyraźnych wskazań lekarza, czyli bez konsultacji. Istotne jest też to, aby nie przerywać jego stosowania, czyli być konsekwentnym. W razie wątpliwości warto też skonsultować się z alergologiem, który zaleci, jak postępować w przypadku uczulenia malucha.
Produkty specjalnego przeznaczenia
Nietolerancja pokarmowa to jednak niejedyny problem, który może pojawić się przy wyborze mleka modyfikowanego. Niektóre maluchy mają np. problem z ulewaniem się podczas jedzenia i w takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po mleko oznaczone symbolem AR, czyli antyrefluksowe ze składnikami zagęszczającymi.
W sprzedaży dostępne są także te zawierające średniołańcuchowe tłuszcze MCT, które dedykowane są przede wszystkim dla dzieci z chorobami układu trawiennego. Często skutkują one problemami ze wchłanianiem składników odżywczych i prawidłowym rozwojem organizmu, dlatego też takie mleko może być wdrożone do diety. W przypadku tak poważnych chorób ponownie konieczna jest jednak pogłębiona konsultacja lekarska.
Jak widać wybór mleka modyfikowanego zależy od wielu czynników i to nie tylko od wieku dziecka, ale też po prostu od jego zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie warto skonsultować się z pediatrą, który pomoże w wybraniu odpowiedniego produktu dostępnego na rynku.