W jaki sposób nasz organizm oczyszcza się po rzuceniu palenia?
Zerwanie z nałogiem zawsze wiąże się z pozytywną odpowiedzią organizmu — niezależnie od tego, ile mamy lat i jaki jest nasz obecny stan zdrowia. Chociaż poszczególne etapy rzucania palenia mogą być bardzo trudne, to długofalowe korzyści wynikające z odstawienia używek pozytywnie zaskakują. Zobacz, w jaki sposób ciało palacza regeneruje się po latach trwania w nałogu.
Najważniejsze zmiany w organizmie byłego palacza
Jak wyglądają etapy oczyszczania organizmu po rzuceniu palenia? Narządy i układy odbudowują się powoli, a proces regeneracji nieco różni się w zależności od każdego przypadku zdrowotnego, lat spędzonych w uzależnieniu oraz liczby papierosów wypalonych w ciągu całego życia. Osoba, która zerwała z nałogiem, dość szybko zauważy poprawę ogólnej kondycji oraz złagodzenie problemów z oddychaniem. Korzyści wynikające z rzucenia papierosów to również zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci, wzrost libido oraz powrót sił witalnych [1].
Oczyszczanie się organizmu — proces, który trwa latami
Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że nasz organizm zaczyna długotrwały proces oczyszczania, jest spadek tętna, który następuje już na kilka minut po wypaleniu ostatniego papierosa. Po 24 godzinach poziom nikotyny spadnie do zera i wtedy rozpoczną się najważniejsze zmiany.
- Po kilku dniach — poziom tlenku węgla we krwi spadnie do prawidłowych wartości.
- W ciągu 1-12 miesięcy — ustąpią kaszel oraz duszności.
- Po 1-2 latach — spadnie ryzyko ataku serca.
- Po 3-6 latach — prawdopodobieństwo choroby niedokrwiennej serca zmniejszy się o połowę.
- Po 5-10 latach — obniży się ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, krtani oraz udaru.
- Po 20 latach — prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów spadnie do takiego poziomu jak u zdrowych osób niepalących [2].
Nałogowi palacze jeszcze przez wiele lat będą zmagać się z niektórymi następstwami nałogu oraz podwyższonym ryzykiem zachorowania na groźne schorzenia.
Jak długo regenerują się płuca palacza?
Rzucenie palenia to najlepsze, co mogą zrobić dla siebie osoby, które chcą uchronić się przed dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Dzięki zerwaniu z nałogiem spada ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz nowotwór. Były palacz dość szybko zauważy złagodzenie męczącego kaszlu, jednak regeneracja płuc to proces długofalowy. Potrzeba przynajmniej dziesięciu lat, aby prawdopodobieństwo rozwoju raka spadło o połowę. Rzucenie palenia powoduje, że rzęski w płucach zaczynają ponownie rosnąć i oczyszczać organ, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozwoju infekcji i groźnych chorób. Czas regeneracji jest uzależniony od stopnia uszkodzeń, które w przypadku nałogowych palaczy bywają bardzo rozległe [3].
Źródła:
- U.S. Department of Health and Human Services, Smoking Cessation: A Reprt of the Surgeon General, Atlanta, GA: U.S. Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health, 2020;
- https://www.cdc.gov/tobacco/quit_smoking/how_to_quit/benefits/index.htm.
Böhm R., et al., Lung Regeneration in Abstaining Smokers, Radiat Prot Dosimetry, 2019 Dec 31;186(2-3):397-400.