Przewodnik pacjenta – dowiedz się, co warto wiedzieć przed wizytą u lekarza!

Od lat nie byłeś u lekarza? Nowy rok to doskonały czas, by w końcu to zmienić i odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. W tym celu warto jednak poznać kilka wskazówek, które umożliwią Ci szybkie, proste i bezstresowe przejście przez wybór zakładu opieki zdrowotnej oraz rejestrację w przychodni. Przeczytaj przewodnik pacjenta, który rozwieje wszelkie wątpliwości!

Strach przed pierwszą wizytą – dlaczego nie warto się bać?

Jeśli Twoja ostatnia wizyta u lekarza odbyła się jeszcze w poprzedniej dekadzie, powinieneś być świadomy tego, że czasy oraz standardy bardzo się zmieniły. Mimo że może to nie dotyczyć wszystkich przypadków, to dzisiejsza wizyta u lekarza może być wyjątkowo przyjemna i bezstresowa. Zarówno u stomatologa, jak i u ginekologa czy też lekarza rodzinnego czekają na Ciebie nowoczesne, czyste i dobrze wyposażone pomieszczenia. Do dyspozycji każdego pacjenta jest poczekalnia z dużą ilością miejsc, dobrze opisane gabinety, a często także dystrybutor wody. Co więcej, w przychodniach czekają zarówno schody, jak i windy, dzięki czemu osoby starsze z łatwością dostaną się na odpowiednie piętro.

Alternatywa – prywatne centra medyczne

Jeśli masz złe doświadczenia z podstawową opieką zdrowotną, czeka na Ciebie szeroki wybór prywatnych centrów medycznych. Są to świetnie wyposażone zakłady opieki zdrowotnej, w których czekają na Ciebie specjaliści z najróżniejszych dziedzin zdrowia. Możesz liczyć na miłą obsługę oraz szybkie przyjęcie do lekarza, dzięki czemu na rozpoczęcie leczenia nie będziesz musiał czekać kilka lat.

Prywatne centra medyczne proponują też dopasowane do Twoich potrzeb pakiety zdrowotne. Opłacając abonament, otrzymujesz dostęp do wielu specjalistów, do badań diagnostycznych i laboratoryjnych, czy też usług stomatologicznych. Aby dowiedzieć się, jak funkcjonuje wybrane przez Ciebie centrum medyczne sprawdź informacje dla pacjentów placówek medycznych https://polmed.pl/przewodnik-pacjenta/.

Jak wybrać nowy zakład opieki zdrowotnej?

Być może przyczyną unikania wizyty u lekarza była nieodpowiednia opieka zdrowotna, czy też zbyt duża odległość do centrum medycznego. Najlepszym rozwiązaniem jest więc znalezienie nowej przychodni. Zwróć uwagę przede wszystkim na ofertę badań, proponowane ceny wizyt lekarskich oraz ogólne opinie pacjentów. Nie musisz martwić się o przenoszenie swoich danych pomiędzy placówkami. Wystarczy, że poinformujesz swoją przychodnię o chęci zmiany lekarza i wypełnisz odpowiednią deklarację, dostępną również na stronie NFZ. Wszystkie dane zostaną przesłane pomiędzy placówkami.

Nowoczesny pacjent, czyli e-pacjent

Oprócz wcześniej wspomnianych zmian dużą nowością jest także Internetowe Konto Pacjenta, czyli tak zwane IPK, dzięki któremu każdy może zostać e-pacjentem. Poprzez portal pacjent.gov.pl lub aplikację mObywatel możesz zapisywać się do lekarzy bez potrzeby dzwonienia do przychodni. Oprócz tego możesz też korzystać z możliwości e-recepty, a swój certyfikat o szczepieniu przeciwko COVID-19 masz zawsze w swojej komórce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *