Objawy POChP. Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, w skrócie POChP, to jedna z najczęstszych i najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w zaawansowanym stadium znacząco obniżając komfort życia. Jakie są objawy POChP? Kiedy należy się zgłosić do lekarza? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czym jest POChP?

POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) to choroba układu oddechowego, którą wywołują palenie tytoniu i szkodliwe czynniki środowiskowe: m.in. gazy i pyły. POChP prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian w płucach wywołanych procesem zapalnym. W przebiegu choroby dochodzi do zwężenia dróg oddechowych. Osoba chora na POChP ma poważne problemy z oddychaniem, a niedotlenienie organizmu prowadzi do znaczącego pogorszenia kondycji fizycznej.

Szacuje się, że na POChP choruje około 380 milionów ludzi na całym świecie, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jako chorobę cywilizacyjną i trzecią najczęstszą przyczynę umieralności. POChP może również skutkować niepełnosprawnością prowadzącą do uzależnienia się od pomocy innych osób.

Podstawowe objawy POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo lub skąpo objawowo. Jest to główny powód, dla którego u wielu osób chorobę diagnozuje się na późnym etapie, gdy jej objawy są już na tyle uciążliwe, że nie można ich dłużej bagatelizować.

Faktem jest również, że objawy POChP nie zawsze są swoiste. Niektóre z nich można przypisać do szeregu innych chorób, dlatego bardzo ważny jest tutaj kontekst grup ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, do czego wrócimy w dalszej części artykułu.

Spośród wielu objawów mogących wskazywać na POChP wyróżnimy cztery, które są szczególnie charakterystyczne właśnie dla tej choroby.

  1. Przewlekły kaszel – tutaj warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od kaszlu towarzyszącego astmie (obie choroby są ze sobą często mylone) w przebiegu POChP występuje kaszel utrzymujący się tygodniami, męczący, nasilający się pod wpływem czynników drażniących, takich jak dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze, kurz.
  2. Duszność – jest to bardzo niepokojący objaw POChP, który w zaawansowanym stadium choroby może towarzyszyć choremu nawet w fazie spoczynkowej (podczas leżenia, spania).
  3. Odkrztuszanie plwociny – występuje szczególnie rano i wieczorem, choć także w ciągu dnia. Jeśli w wydzielinie znajdują się ślady krwi, to konieczna jest pilna konsultacja lekarska, ponieważ może to wskazywać na poważną chorobę układu oddechowego, włącznie z rakiem płuca.
  4. Obniżona tolerancja wysiłkowa – osoba chora na POChP może zaobserwować u siebie znaczne pogorszenie kondycji fizycznej, szybkie męczenie się i wolną regenerację organizmu, a w zaawansowanym stadium choroby także trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, jak ubieranie się, spacerowanie, przyrządzanie posiłków.

Kto najczęściej choruje na POChP?

Najważniejszym czynnikiem ryzyka POChP jest palenie tytoniu – zarówno czynne, jak i bierne. Co istotne, może to dotyczyć również tych osób, które rozstały się z nałogiem, ale wcześniej przez wiele lat np. paliły papierosy. Nie ma tutaj znaczenia płeć – POChP diagnozuje się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Pamiętaj:

Jeśli zaobserwujesz u siebie nawet tylko jeden z wyżej opisanych objawów POChP, masz powyżej 40 lat i palisz wyroby tytoniowe, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Trzeba natomiast podkreślić, że wbrew stereotypowi POChP nie jest tylko chorobą osób palących tytoń. Potwierdzają to obserwacje lekarzy – pomimo systematycznego spadku liczby palaczy wcale nie maleje liczba osób, u których diagnozuje się Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Ważnym czynnikiem ryzyka POChP jest narażenie układu oddechowego na kontakt z różnego rodzaju pyłami i gazami. Dlatego wyżej opisane objawy POChP powinny zaniepokoić również osoby, które mieszkają w regionie charakteryzującym się bardzo niską jakością powietrza (smog) oraz wykonujące takie zawody, jak: górnik, hutnik, rolnik, operator maszyn budowlanych, budowlaniec, pracownik firmy remontowej, sprzątaczka, kosmetyczka, pracownik produkcji i zakładów chemicznych itp.

Co robić, gdy zauważasz u siebie objawy POChP?

Najważniejsze jest to, aby tych objawów nie bagatelizować. Nawet jeśli podejrzewasz, że np. przewlekły kaszel może mieć związek z jakąś drobną infekcją czy zanieczyszczeniem powietrza, to i tak lepiej jest to sprawdzić. W pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który Cię zbada i podejmie decyzję, czy wskazana jest konsultacja w poradni pulmonologicznej.

Więcej o objawach POChP możesz przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *