kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne – moda czy świadomy wybór?

Kosmetyki naturalne to takie, które zawierają przynajmniej 90 procent składników naturalnego pochodzenia. Składają się z prostych składników i ekstraktów pozbawionych szkodliwych i toksycznych dla skóry substancji. Stosowanie kosmetyków naturalnych wpisuje się w taki sposób życia, który polega na współistnieniu z naturą. Ekologiczny styl w podejściu do życia dotyczy nie tylko zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej, ale również korzystania z ubrań wyprodukowanych z materiałów przyjaznych środowisku i stosowania kosmetyków naturalnego pochodzenia.

Kosmetyki naturalne – czym są?

Naturalne kosmetyki nie zawierają w swoim składzie parabenów, sztucznych barwników i aromatów. Mimo że nie zawierają sztucznych dodatków, są wyjątkowo skuteczne. Kosmetyki naturalne są bezpieczne, nie wywołują podrażnień skóry, a efekty ich stosowania są zazwyczaj widoczne po dłuższym czasie. Chemiczne środki czyszczące występujące w kosmetykach są zastępowane przez naturalne glinki, a sztuczne zapachy są zastępowane przez naturalne olejki eteryczne. Wykluczenie substancji chemicznych nie powoduje również niepożądanych reakcji ze strony układu odpornościowego ze względu na ich przenikanie do krwiobiegu, poprawia się więc kondycja całego organizmu.

Linia kosmetyków naturalnych bezzapachowych zalecana jest kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Ograniczeniem do stosowania tego rodzaju kosmetyków może być jedynie uczulenie na konkretne substancje czynne występujące w preparacie, np. rumianek albo lawendę. Takimi produktami, które oprócz pielęgnacyjnego wykazują również działanie terapeutyczne, są kosmetyki Weleda. Ich asortyment nieustannie się poszerza. Firma nie stosuje również żadnych badań na zwierzętach, co jest ważną informacją dla wegetarian i wegan.

kosmetyki naturalne weleda

Kosmetyki naturalne – wymogi

Podstawą do uznania kosmetyków za naturalne jest ich skład. Kosmetyki określane mianem naturalnych nie mogą zawierać żadnych sztucznych dodatków, a zwłaszcza konserwantów- powinny być bowiem konserwowane przy użyciu olejków eterycznych i pakowane próżniowo. Rośliny, z których są produkowane, muszą pochodzić z bezpiecznych, certyfikowanych upraw.

Zgodnie z zaleceniami Rady Europy, kosmetyki naturalne to preparaty kosmetyczne otrzymywane ze składników naturalnych, ich pochodzenie może być:

  • roślinne,
  • zwierzęce – proces uzyskiwania składników odbywa się bez szkody dla zwierząt, np. wosk pszczeli, lanolina.
  • mineralne, np. naturalne glinki.

Pozyskiwanie surowców roślinnych powinno przebiegać w tzw. zielonej chemii, jest to taki sposób, w którym surowiec roślinny jest przetwarzany w minimalny sposób. Stosowane są specjalne metody fizyczne, np. tłoczenie, filtracja, ekstrakcja, destylacja parą wodną. Opakowania tego rodzaju produktów tworzone są zazwyczaj z surowców wtórnych, które można poddać recyklingowi.

Korzyści płynące ze stosowania kosmetyków naturalnych

Nie wszyscy wiedzą, że związki chemiczne zawarte w kosmetykach wnikają głęboko w skórę, mogą również przedostawać się w głąb organizmu i gromadzić w wątrobie albo w węzłach chłonnych. Dodawane do szamponów i mydeł chemikalia intensywnie się pienią, ale mogą również podrażniać i wysuszać skórę. Z tych powodów warto stosować naturalne kosmetyki, które są delikatne dla skóry i niezwykle skuteczne. Trzeba wiedzieć, że zazwyczaj nie powodują natychmiastowego i spektakularnego efektu, na wyniki działania preparatów naturalnych trzeba trochę poczekać, ale warto uzbroić się w cierpliwość.

Aktywne składniki, na których bazują naturalne kosmetyki, wspierają fizjologiczne procesy odnowy zachodzące w organizmie. Długotrwała i zrównoważona pielęgnacja takimi preparatami umożliwia funkcjonowanie skórze i włosom w zgodzie z ich naturalnym rytmem biologicznym. Szczególnie warte polecenia są kosmetyki szwajcarskiej firmy Weleda, która ma duże doświadczenie w tym zakresie. Kosmetyki naturalne warto kupować w sklepach online, w takich miejscach są one z reguły lepiej przechowywane, niż np. w marketach.

Jest wiele powodów, dla których warto stosować kosmetyki naturalne. Warto pamiętać, że przejście na naturalną, świadomą pielęgnację jest zawsze dobrym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *