Domowe sposoby na katar. Jak szybko pozbyć się kataru?

Katar to najbardziej powszechna dolegliwość, która może dosięgnąć każdego niezależnie od pory roku przy osłabionej odporności organizmu. Często jest to towarzysz przy przeziębieniu lub alergii. Nieżyt nosa objawia się zapaleniem błony śluzowej, które jest powodowane infekcją wirusową. Zadaniem błony śluzowej jest nawilżanie wdychanego powietrza oraz neutralizowanie dostających się do środka bakterii, zanieczyszczeń itp. Katarem można zarazić się poprzez drogę kropelkową mając bliski kontakt z osobą, która w danej chwili jest zainfekowana. Jest to uciążliwość, która powoduje trudności z oddychaniem, kichanie, ból głowy i gardła a niekiedy problemy z zasypianiem dlatego tak bardzo nie lubimy, gdy dosięga nas ten gagatek. W aptekach można znaleźć wiele produktów, które są przeznaczone do walki z nim, ale często zdarza się, że do najtańszych one nie należą, dlatego najpierw warto sięgnąć po domowe sposoby na katar, które mogą przynieść ulgę. W ten sposób zaoszczędzimy nasze pieniądze i pożegnamy się z odwiecznym pytaniem, jak szybko pozbyć się kataru?

DOMOWE SPOSOBY NA KATAR — JAK SZYBKO POZBYĆ SIĘ KATARU?

Czy musimy od razu wybierać się na wizytę do lekarza? Otóż nie, z tą przypadłością z łatwością możemy poradzić sobie sami, wystarczy wypróbować popularne domowe sposoby na katar, które w krótkim czasie mogą udrożnić drogi oddechowe i poprawić nasz nastrój. Więc jak w takim razie szybko pozbyć się kataru? Oto najbardziej powszechne domowe sposoby na katar:

1. Inhalacja parą wodną- czyli jeden z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych sposobów, dzięki któremu sprawdzimy jak szybko pozbyć się kataru, aby ją wykonać należy przygotować miskę, olejek eteryczny miętowy, eukaliptusowy lub rozmarynowy, zamiast olejku można dorzucić zioła typu szałwia lub rumianek, ręcznik do nakrycia głowy i wrząca woda. Do miski wlewamy wodę i dodajemy kilka kropel olejku lub zioła, następnie pochylamy się nad naczyniem (należy pamiętać, aby nie przykładać twarzy zbyt blisko wody, żeby uniknąć oparzenia), przykrywamy głowę ręcznikiem i zostajemy w takiej pozycji przez ok. 10-15 min.

2. Irygacja nosa- zabieg ten należy wykonać za pomocą gruszki wypełnionej roztworem z wody i soli fizjologicznej, ale można też użyć soli spożywczej, którą posiadamy w domu. Do 0,5 l przegotowanej wody należy dodać 0,5 łyżeczki soli, następnie nachylić się najlepiej nad zlewem, zatkać jedną dziurkę w nosie a drugą wypełnić przygotowanym płynem wciągając w tym samym czasie powietrze, następnie powtórzyć ten sam krok z drugą dziurką a na koniec delikatnie wydmuchać nos, aby pozbyć się reszty wody i śluzu.

3. Spożywanie pikantnych potraw- czyli przyjemne z pożytecznym. Wystarczy do swojego dania dodać papryczkę chilli lub jalapeno, zawierające kapsaicynę, której działaniem jest przeciwdziałanie niedrożności i wspomaganie odśluzowywania.

Gdy już wiemy, jakie są domowe sposoby jak szybko pozbyć się kataru należy przystąpić do działania i znowu cieszyć się możliwością swobodnego oddychania świeżym powietrzem.

One thought on “Domowe sposoby na katar. Jak szybko pozbyć się kataru?

  1. Polecam aspirator do nosa który podłącza się do odkurzacza. Szybko i bezboleśnie można oczyścić nos. Po tym tylko psiknąć jakimś preparatem na katar – 2 dni i po problemie, o ile robi się to regularnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *