Licówki na zęby – co to są licówki? Co warto wiedzieć?

Czasami zdarza się tak, że mimo intensywnej i starannej pielęgnacji, zęby nie wyglądają tak, jakbyśmy tego chcieli. Nieskazitelny uśmiech nie wszystkim jest dany – zęby z czasem kruszą się, szkliwo się ściera, pojawiają się na nim rysy i pęknięcia. Na dodatek szybko tracą też blask i śnieżną biel. Rozwiązaniem na te problemy mogą być licówki. Dowiedz się, co to jest i co warto wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz.

Licówki na zęby – co to są licówki?

Licówki na zęby to cieniutkie płatki, które przykleja się po zewnętrznej stronie zębów. Są one bardzo cienkie – mają najwyżej 1 mm, często mniej. Mocuje się je na zębach tak, by ukryć ich niedoskonałości i mankamenty. Licówki nie są metodą leczenia wad uzębienia, ich zadaniem jest zasłonięcie ich i wyrównanie uśmiechu tak, by pacjent czuł się pewnie. Wskazaniem do założenia licówek jest obniżenie komfortu psychicznego i kompleksy na tle uzębienia. To świetne rozwiązanie wszelkich widocznych problemów, które nie wymagają zakładania koron i naprawiania zębów.

Licówki na zęby – rodzaje

Licówki na zęby są dostępne w kilku rodzajach. Najbardziej popularne to te porcelanowe, które wyróżniają się dużą twardością i elastycznością. Są odporne na przebarwienia, dlatego zakłada się je na przednich zębach, by ukryć ich mankamenty w czasie mówienia. Na uwagę zasługują także licówki ceramiczne. Ich zaletą jest to, że wyglądają po prostu naturalnie, a do tego są trwałe. Oczywiście może to oznaczać wyższą cenę. O wiele rzadziej stosuje się licówki akrylowe i kompozytowe. Ich trwałość nie jest najlepsza, dlatego czasami stosuje się je jako przejściowe. Są nieco tańsze, ale znacznie cięższe i mniej elastyczne.

Licówki na zęby – wady i zalety

Do zalet licówek należy nie tylko śnieżnobiały kolor. To także ich rozmiary – są równe i można za ich pomocą zamaskować zbyt wystające lub ukruszone zęby. Można nimi niwelować także odstępy między zębami i wyeliminować wszelkie niedoskonałości czy przebarwienia. Więcej – w niektórych przypadkach licówki pozwalają na ukrycie krzywych zębów, co pozwoli na wyeliminowanie przykrych kompleksów bez konieczności długotrwałej terapii ortodontycznej. To stosunkowo tanie i szybkie rozwiązanie problemu nieatrakcyjnych zębów.

One thought on “Licówki na zęby – co to są licówki? Co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *