Co powinieneś wiedzieć o oleju rzepakowym?

Olej rzepakowy stanowi jeden z częściej wybieranych tłuszczy, o szczególnych właściwościach prozdrowotnych. Jego historia sięga XIII-wiecznej Europy, kiedy był wykorzystywany jako m.in. paliwo do lamp i mydło. Poznaj najważniejsze informacje na temat oleju rzepakowego, a także zdrowotne zalety, wynikające z jego stosowania.

Bogactwo nienasyconych tłuszczy

Będąc w temacie prozdrowotnych właściwości oleju rzepakowego, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o bogactwie nienasyconych tłuszczy w jego składzie. Na wyróżnienie zasługują ponadprzeciętne ilości kwasu tłuszczowego omega-3, a także kwasu alfa-linolenowego (ALA), w porównaniu z odpowiednikami na półkach sklepowych. Olej rzepakowy stanowi doskonałe źródła witamin A, D, E i K, wspomagających m.in. proces krzepnięcia krwi, budowę układu kostnego, a także działanie zmysłu wzroku.

Jednoczesne ograniczenie tłuszczów nasyconych pozytywnie oddziałuje na zmniejszenie poziomu niekorzystnego cholesterolu LDL, redukując tym samym ryzyko zachorowania na takie schorzenia jak:

  • miażdżyca
  • zator
  • choroba niedokrwienna serca
  • zespoły naczyniowe

Tłuszcze nienasycone, w znacznym stopniu wchodzące w skład oleju rzepakowego, odpowiadają m.in. za wsparcie układu immunologicznego, a także poprawę ogólnej zdolności umysłowej.

Olej formą pielęgnacji skóry

Oprócz szerokiego zastosowania w branży gastronomicznej, olej rzepakowy jest również od lat wykorzystywany w pielęgnacji skóry. Dzięki szczególnym właściwościom nawilżającym i przeciwstarzeniowym, stanowi on często dodatek do maseczki na trądzik i zmarszczki. Doskonale sprawdzi się on jako kosmetyk przeznaczony do cery suchej i wrażliwej, z jednoczesną skłonnością do podrażnień. Omawiany tłuszcz roślinny jest również nierzadko stosowany w formie serum pod oczy. Wysoka zawartość witaminy E przyczynia się do odżywczego działania preparatu, z jednoczesnym wygładzeniem delikatnych zmarszczek.

Na przestrzeni lat znacznie wzrosła popularność tzw. olejowania włosów. W takim przypadku także warto sięgnąć po cenne właściwości oleju rzepakowego, wcierając go na sucho bądź na mokro. Zabieg tego rodzaju zarówno nawilży i wygładzi kosmyki włosów, ale również wzmocni cebulki, uodparniając je przeciw wypadaniu.

Cholesterol na właściwym poziomie

Jak zostało wyżej wspomniane, olej rzepakowy pomaga w utrzymaniu „złego” cholesterolu LDL na właściwym poziomie. Wbrew powszechnym opiniom, nie ma powodów do tego, aby obawiać się tłuszczu z tej rośliny. Zaledwie 7-procentowa zawartość tłuszczów nasyconych, a także zawartość tzw. fitosteroli odpowiada za zmniejszone wchłanianie cholesterolu w organizmie. Z tego względu osoby cierpiące na tą przypadłość powinny zwrócić szczególną uwagę na tłuszcz wytwarzany z tego rodzaju roślin.

Korzystne właściwości oleju rzepakowego

Olej rzepakowy rafinowany wyróżnia doskonały stosunek kwasów omega-6 i omega-3, a mianowicie 2:1. W połączeniu ze wspomnianymi korzyściami zdrowotnymi, stanowi on jeden z najlepszych tłuszczy dostępnych na rynku spożywczym. Dodatkowo olej ten ma wysoką temperaturę „dymienia” , dlatego też idealnie nadaje się do smażenia. Jego neutralny smak i zapach nie wpływają na zmianę smaku potraw.

W celu zwiększenia świadomości konsumentów na temat oleju rzepakowego, ukazała się szczególna kampania edukacyjno-promocyjna, zatytułowana „Olej rzepakowy skarbem Europy”. 3-letni program realizowany jest w Polsce i we Francji od roku 2020, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. W ramach kampanii przygotowywanych jest szereg materiałów informacyjnych, przedstawiających najważniejsze walory odżywcze oleju, potwierdzone przez szereg badań naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *