e-recepty

Jak uzyskać receptę przez Internet?

W ostatnim czasie coraz więcej ludzi decyduje się na skorzystanie z usługi recepty przez Internet. Ta możliwość jest szczególnie istotna w dobie pandemii, kiedy każde wyjście z domu niesie za sobą potencjalne ryzyko. E-recepta to bardzo bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Odchodzi konieczność spędzania wielu godzin w kolejkach do lekarza, co jeszcze niedawno było przykrą koniecznością. Może pomóc starszym osobom, które na takie wyczekiwanie po prostu nie mają sił, a także w awaryjnych sytuacjach, kiedy musimy zażyć lek jak najszybciej. Jak wygląda usługa e-recepty oraz jakie są zalety takiego rozwiązania?

Recepta przez Internet – czym jest?

E-recepty to rozwiązanie, które pojawiło się w 2014 roku. Tego typu receptę można otrzymać nie podczas tradycyjnego spotkania z lekarzem, lecz w trakcie konsultacji online. Jest to bardzo duże udogodnienie dla pacjentów, którzy stale przyjmują leki. Niegdyś często dochodziło do sytuacji, kiedy pacjent zjawiał się w klinice tylko po to, aby otrzymać przedłużenie recepty. Podczas pandemii stało się jasne, że czasem wystarczy teleporada, a wielogodzinne stanie w kolejkach może być nie tylko bezsensowne, lecz również niebezpieczne dla naszego zdrowia.

E-recepty to jedyne wyjście w wypadku osób na kwarantannie. Skorzystaniem z niej na pewno powinny być też zainteresowane kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, a także osoby przeziębione oraz cierpiące np. na jelitówkę. Będąc chorym czasem naprawdę ciężko jest zjawić się w klinice, nie mówiąc o tym, że można tam kogoś zarazić. Jeśli dolegliwości nie budzą wątpliwości, to teleporada jest dobrym rozwiązaniem. Nie sprawdzi się wtedy, gdy nie wiemy, co nam dolega – taki stan wymaga bezwzględnej wizyty w klinice medycznej.

Jak dostać receptę bez wychodzenia z domu?

Możliwość otrzymania e-recepty oferuje strona medicept.pl. Procedura nie jest długa ani skomplikowana. Pierwszy krok to wypełnienie formularza oraz opłacenie usługi. Warto zaznaczyć, że nie płaci się za wystawienie recepty, lecz za konsultację online. Maksymalnie za jednym razem można otrzymać receptę na 3 opakowania leku. Kolejnym krokiem jest weryfikacja tożsamości. Niezbędne jest podanie swoich danych osobowych. Kiedy lekarz pozytywnie zweryfikuje nasze zgłoszenie, otrzymamy kod pin do e-recepty na podany wcześniej adres e-mail.

Zwykle czas oczekiwania to tylko 15 minut. Co więcej, platforma działa przez 24 godziny na dobę – jeśli więc awaryjnie potrzebujemy leku, jest to najlepsze i najszybsze rozwiązanie. Może zdarzyć się tak, że ze względu na przeciwwskazania, lekarz nie zdecyduje się wystawić recepty. Wtedy jednak wpłacone środki zostaną zwrócone na nasze konto. E-recepty realizuje się tak samo jak te tradycyjne, czyli w każdej aptece w Polsce. Zazwyczaj lek możemy zakupić w ciągu miesiąca od wystawienia recepty.

recepta przez internet

Możliwości, jakie daje usługa e-recepty

Wprowadzenie usługi e-recepty przyniosło wiele korzyści – zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu oraz farmaceutom. System wystawiania recepty został znacząco uproszczony, a także pozwala na dużą oszczędność czasu. Powstanie platform takich jak medicept.pl pozwoliło na szybkie i skuteczne oferowanie usług przez lekarzy. Równocześnie klienci mają zapewniony komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Nie da się zaprzeczyć, że e-recepty usprawniły proces leczenia. Wizyty w placówkach medycznych nie są już konieczne tak często, jak kiedyś. Okazało się to szczególnie przydatne w dobie pandemii, kiedy wizyta u lekarza w ogóle nie była możliwa. Co więcej, wyeliminowało to możliwość otrzymania w aptece złego leku – czasem farmaceuta może źle odczytać zapiski lekarza, co niejednokrotnie okazywało się dużym problemem. Dlatego telemedycynę można uznać za rewolucyjną usługę – taka opcja może wybawić nas z opresji, a także po prostu ułatwić życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *