Kiedy wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową?

Niekiedy podstawowe badania jak morfologia, badanie moczu lub usg okazują się niewystarczające, by postawić prawidłową diagnozę. Pacjent choruje przez wiele miesięcy, a lekarz nie potrafi skutecznie zwalczyć jego dolegliwości. Bez poszerzonej diagnostyki i dodatkowych badań nawet najlepszy specjalista nie dopasuje wtedy leków do stanu pacjenta. Kiedy wykonać poszerzone badania diagnostyczne? Na które z nich postawić? Oto najważniejsze z nich.

Poszerzona diagnostyka – kiedy jest potrzebna?

Poszerzona diagnostyka jest wykonywana w przypadku, gdy podstawowe badania wykazują nieprawidłowości lub dają niejednoznaczny wynik. Zleca się ją również pacjentom, którzy nie reagują na standardowe leczenie lub zgłaszają objawy wskazujące na wielochorobowość. Jakie badania są najczęściej zlecane przez lekarzy w takich przypadkach?

Tomografia komputerowa to jedno z pierwszych badań zlecanych w ramach pogłębionej diagnostyki. Podczas tomografii u pacjenta obrazuje się narządy wewnętrze, kości, stawy oraz naczynia krwionośne. Dzięki temu jedno badanie wykrywa różne urazy, sprawdza narządy pod kątem występowania zmian nowotworowych oraz znajduje zatory w tętnicach. Rezonans magnetyczny jest natomiast wykonywany, by rozszerzyć wynik uzyskany w tomografii komputerowej.

Elektromiografia EMG jest wykonywana, by wykryć nieprawidłowe działanie nerwów obwodowych i mięśni. Jest to ważne badanie w diagnozowaniu zespołów korzeniowo-szyjnych i lędźwiowo-krzyżowych, spastyczności i zaniku mięśni. Ponadto wskazaniem do EMG są różne urazy i kontuzje. Elektroencefalografia EEG służy za to monitorowaniu pracy mózgu pacjenta. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w jego pracy i zdiagnozowanie chorób układu nerwowego.

Gdzie zrobić tomografię lub rezonans magnetyczny?

Badania takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny są wykonywane w szpitalach oraz specjalistycznych przychodniach. Sprzęty niezbędne do przeprowadzenia obu badań są obsługiwane przez wykwalifikowany personel, dlatego niemożliwe jest ich używanie w każdej, małej przychodni POZ. Pogłębiona diagnostyka wymaga ogromnej wiedzy ze strony lekarzy i techników, dlatego na badanie pacjenci powinni zgłaszać się jedynie do renomowanych ośrodków. W przeciwnym razie uzyskane wyniki będą niejednoznaczne lub mało dokładne. Źle przeprowadzona tomografia, rezonans, EEG lub EMG uniemożliwią wdrożenie odpowiedniego leczenia, przez co pacjent wciąż będzie borykał się ze swoimi problemami zdrowotnymi.

Tomografia bądź rezonans mogą być zlecone przez lekarza specjalistę lub wykonane prywatnie przez samego pacjenta. W każdym przypadku wynik badania zostanie dokładnie opisany, by możliwe było postawienie właściwej diagnozy i szybkie zastosowanie leków o prawidłowym spektrum działania w danej jednostce chorobowej.

Badania ze skierowaniem czy bez?

Specjalistyczne badania diagnostyczne mogą być wykonywane na podstawie skierowania lekarskiego lub prywatnie na życzenie pacjenta. Dzięki temu pacjent nie musi długo czekać w kolejce na badanie, jeżeli jego stan zdrowia wskazuje na poważną chorobę lub nowotwór złośliwy. Zbyt długie zwlekanie z wykonaniem badania diagnostycznego może doprowadzić do sytuacji, w której pokonanie choroby okaże się niemożliwe lub o wiele trudniejsze niż w jej początkowym stadium. Z tego powodu warto zainteresować się ofertą pogłębionej diagnostyki, zwłaszcza gdy cierpi się z powodu wielu problemów zdrowotnych, które są niejednoznaczne lub wskazują na istnienie kilku chorób w tym samym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *