Witamina A – co powinieneś o niej wiedzieć?
Witamina A to termin odnoszący się do kilku związków chemicznych należących do grupy karotenoidów – między innymi retinolu i jego pochodnych oraz beta-karotenu. Ważną substancją jest retinol – i dlatego nazwy witamina A i retinol bywają używane zamiennie. Witamina A, wraz z witaminami D, witaminą E oraz witaminą K, należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – jest ona odkładana w tkance tłuszczowej oraz wątrobie. Ta właściwość sprawia, że nieco trudniej jest doprowadzić do niedoboru witaminy A, lecz jej nadmiar może okazać się szkodliwy.
Witamina A ma istotny wpływ na ludzki organizm
Witamina A to niezwykle ważna witamina, która ma istotne działanie na nasz organizm. Ma duży udział w procesie widzenia, wpływa na wzrost, reguluje wzrost tkanki nabłonkowej i innych komórek organizmu. Oprócz tego ma działanie przeciwnowotworowe, ochrania nabłonek układu oddechowego przed działaniem drobnoustrojów, wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega zakażeniom, pomaga zwalczać wirusy i bakterie, utrzymuje prawidłowy stan skóry, paznokci i włosów, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych. Witamina A działa regenerująco na suchą skórę.
Gdzie występuje naturalnie witamina A?
Witaminę A znaleźć możemy między innymi w maśle, mleku i produktach mleczarskich, niektórych tłustych rybach, wątrobie i podrobach zwierzęcych, jajach, słodkich ziemniakach, jarmużu, szpinaku czy w dyni. Najwięcej pożądanych dla organizmu karotenoidów, wśród których najważniejszą rolę odgrywa beta-karoten, znajdujący się w szpinaku, marchewce, pomidorach, sałacie i czerwonej papryce. Owoce szczególnie bogate w karotenoidy to np. wiśnie, morele, brzoskwinie i śliwki. Produktem, który najczęściej wykorzystuje się do suplementacji i zawiera najwięcej witaminy A, jest tran pochodzenia rybiego.
Objawy niedoboru witaminy A
Choć witamina A jest bardzo ważnym mikroelementem, niekiedy zdarzają się sytuacje, że w naszej diecie go brakuje. Jakie mogą być tego następstwa? Główny objaw niedoboru witaminy A to zaburzenie widzenia, ponieważ retinol jest elementem wykorzystywanym przy budowie siatkówki oka. Poza tym niedobór witaminy A może powodować również:
- suchą i szorstką skórę, łamliwe paznokcie,
- pogarszający się stan włosów — zwłaszcza ich przesuszanie,
- uporczywe poczucie zmęczenia,
- powracający trądzik i wysypki,
- problemy z apetytem i układem trawiennym,
- zaburzenia miesiączkowania i libido u kobiet.
Osoby, spędzające dużo czasu przed komputerem, kobiety w ciąży, alkoholicy i palacze, a także osoby starsze to grupa, której zapotrzebowanie na witaminę A jest większe.
Warto również wiedzieć, że nadmiar witaminy A, jest równie szkodliwy co jej niedobór.