Witamina A – co powinieneś o niej wiedzieć?

Witamina A to termin odnoszący się do kilku związków chemicznych należących do grupy karotenoidów – między innymi retinolu i jego pochodnych oraz beta-karotenu. Ważną substancją jest retinol – i dlatego nazwy witamina A i retinol bywają używane zamiennie. Witamina A, wraz z witaminami D, witaminą E oraz witaminą K, należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – jest ona odkładana w tkance tłuszczowej oraz wątrobie. Ta właściwość sprawia, że nieco trudniej jest doprowadzić do niedoboru witaminy A, lecz jej nadmiar może okazać się szkodliwy.

Witamina A ma istotny wpływ na ludzki organizm

Witamina A to niezwykle ważna witamina, która ma istotne działanie na nasz organizm. Ma duży udział w procesie widzenia, wpływa na wzrost, reguluje wzrost tkanki nabłonkowej i innych komórek organizmu. Oprócz tego ma działanie przeciwnowotworowe, ochrania nabłonek układu oddechowego przed działaniem drobnoustrojów, wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega zakażeniom, pomaga zwalczać wirusy i bakterie, utrzymuje prawidłowy stan skóry, paznokci i włosów, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych. Witamina A działa regenerująco na suchą skórę.

Gdzie występuje naturalnie witamina A?

Witaminę A znaleźć możemy między innymi w maśle, mleku i produktach mleczarskich, niektórych tłustych rybach, wątrobie i podrobach zwierzęcych, jajach, słodkich ziemniakach, jarmużu, szpinaku czy w dyni. Najwięcej pożądanych dla organizmu karotenoidów, wśród których najważniejszą rolę odgrywa beta-karoten, znajdujący się w szpinaku, marchewce, pomidorach, sałacie i czerwonej papryce. Owoce szczególnie bogate w karotenoidy to np. wiśnie, morele, brzoskwinie i śliwki. Produktem, który najczęściej wykorzystuje się do suplementacji i zawiera najwięcej witaminy A, jest tran pochodzenia rybiego.

Objawy niedoboru witaminy A

Choć witamina A jest bardzo ważnym mikroelementem, niekiedy zdarzają się sytuacje, że w naszej diecie go brakuje. Jakie mogą być tego następstwa? Główny objaw niedoboru witaminy A to zaburzenie widzenia, ponieważ retinol jest elementem wykorzystywanym przy budowie siatkówki oka. Poza tym niedobór witaminy A może powodować również:

  • suchą i szorstką skórę, łamliwe paznokcie,
  • pogarszający się stan włosów — zwłaszcza ich przesuszanie,
  • uporczywe poczucie zmęczenia,
  • powracający trądzik i wysypki,
  • problemy z apetytem i układem trawiennym,
  • zaburzenia miesiączkowania i libido u kobiet.

Osoby, spędzające dużo czasu przed komputerem, kobiety w ciąży, alkoholicy i palacze, a także osoby starsze to grupa, której zapotrzebowanie na witaminę A jest większe.

Warto również wiedzieć, że nadmiar witaminy A, jest równie szkodliwy co jej niedobór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *