W jakich butach pracuje lekarz?
Praca w służbie zdrowia wiąże się z wieloma codziennymi wyzwaniami. Przebywanie w ruchu w ciągu wielogodzinnej zmiany, stanowi duże obciążenie dla nóg. Lekarze, pielęgniarki, jak i pozostały personel medyczny, zobowiązany jest do noszenia komfortowego i bezpiecznego obuwia. Właściwe dopasowane buty w dużym stopniu zmniejszają ryzyko urazów, zapobiegają otarciom stóp, odciskom a nawet bólowi kręgosłupa. Czym charakteryzuje się obuwie medyczne i jakie są jego rodzaje?
Czym odznacza się obuwie dla lekarzy?
Buty dla lekarzy to obuwie wykorzystywane przede wszystkim przez kadrę medyczną w przychodniach, szpitalach i innych placówkach. Użytkują je nie tylko sami doktorzy, ale także pozostały personel punktów medycznych. Są to specjalnie zaprojektowane produkty, które gwarantują maksymalny komfort. W takim obuwiu pomimo wielu godzin poruszania się po budynku, stopy nie powinny się męczyć, a przy tym mogą swobodnie oddychać.
Jakie są rodzaje obuwia medycznego?
Wygodne buty do pracy w szpitalu można podzielić na: klapki, chodaki, sandały i półbuty wiązane. Bez względu na to, jaki model obuwia medycznego wybierzemy, takie specjalistyczne buty zapewnią wysoki komfort noszenia, jak i właściwe ułożenie stopy. Materiały, z których produkowane są takie buty gwarantują wystarczające przepuszczanie powietrza, dzięki czemu stopy się nie pocą, a co za tym idzie- nawet po wielu godzinach noszenia obuwia nie musimy martwić się o nieprzyjemny zapach stóp. Ponadto buty medyczne posiadają profilowane wkładki z dodatkiem włókna węglowego, wykazujące się właściwościami antybakteryjnymi. Obuwie sanitarne posiada także antypoślizgowe podeszwy, przez co zapewnia pełne bezpieczeństwo w pracy. Dostępne są buty w różnych kolorach i fasonach, a więc można wybrać model wpasowujący się w indywidualne gusta danej osoby.
Drewniaki i chodaki medyczne
To najczęściej wybierane obuwie medyczne, przez personel przychodni i szpitali. Takie modele zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza, nie powodują otarć, odcisków czy uciążliwego odparzania stóp. Produkty te wykonywane są z wysokiej jakości surowców, co przekłada się na ich wytrzymałość. Co ważne, nie uciskają stóp i pozwalają na swobodny przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Chodzenie w takim obuwiu wpływa na dobrą kondycję żył, jak i całych nóg.
Obuwie operacyjne
Buty operacyjne to modele, które ułatwiają zachowanie higieny. Jest to niezwykle ważna kwestia, zwłaszcza w tak specyficznych warunkach, jakie mają miejsce na salach zabiegowych oraz operacyjnych. Są wykonywane między innymi z tworzywa TR-SEBS. Tego rodzaju obuwie można sterylizować w temperaturze do 134 stopni. Jest anatomiczne i przeważnie posiada wyjmowaną wkładkę. Co ważne, personel medyczny musi mieć zawsze obuwie o właściwościach antystatycznych, z uwagi na pracę z różnymi sprzętami elektrycznymi. Obuwie operacyjne ma dobrą amortyzację i antypoślizgową podeszwę, która pozwala na zachowanie stabilnej pozycji ciała i długą pracę bez większego obciążenia stóp czy kręgosłupa.
Jakie buty lekarskie warto wybrać?
Obuwie dla lekarza musi odpowiadać jego indywidualnym potrzebom. Dotyczy to nie tylko kwestii wygody, ale też zastosowanych materiałów, jak i wyglądu obuwia. Muszą być to produkty łatwe w czyszczeniu, dlatego dostępne na rynku buty medyczne produkowane są z tworzyw sztucznych i drewna. Lekarz w razie potrzeby może szybko i bez trudu oczyścić swoje obuwie, po czym wrócić do obowiązków. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na jego uniwersalność. Dobrze jeśli produkt sprawdzi się zarówno w czasie ciepłych dni, jak i tych chłodniejszych. Obuwie dla personelu medycznego musi mieć dobrą wentylację. Standardem jest wykorzystywanie w takich butach otworów. Wybierając obuwie do pracy w przychodni czy szpitalu należy pamiętać, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Buty dla lekarzy nie powinny być nigdy zbyt ciasne, ani też zbyt luźne.