Trądzik niemowlęcy, trądzik noworodkowy i rumień – przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik u noworodków.

Objawami występującego trądziku u noworodków mogą być różnego rodzaju krostki, zaskórniki czy grudki. Trądzik noworodkowy występuje do 4 tyg. życia. Najczęściej występuje na buzi, rzadziej na karku i plecach. Zdarza się, że może pojawić się na klatce piersiowej. Podczas występowania trądziku skóra jest wrażliwa i zaczerwieniona. Główną przyczyną występowania takich zmian skóry są hormony (androgeny) występujące u matki przekazywane już podczas ciąży bądź wraz z mlekiem podczas karmienia. Inną przyczyną mogą być źle dobrane kosmetyki do ciała dla dziecka, które mogą działać drażniąco na skórę. Trądzik noworodkowy powinien minąć sam. Podczas braku polepszenia się skóry warto udać się do lekarza w celu dobrania odpowiedniej maści, nie warto kupować samemu w aptece bez konsultacji z lekarzem, ponieważ możemy pogorszyć stan choroby u naszego dziecka. Gdy trądzik nie mija przy zastosowani maści, lekarz może podjąć leczenie antybiotykiem.

Trądzik niemowlęcy.

Trądzik niemowlęcy występuje po 4 tyg. życia. Podobnie jak u noworodków, trądzik pojawia się na twarzy, policzkach, rzadziej na karku, klatce piersiowej i pleckach. Występować może pod różną formą np. zaskórników czy krostek, ale zmiany mogą być też w postaci guzków, cyst i zmian naciekowych. Aby rozpoznać u dziecka trądzik niemowlęcy, wiąże się to z wizytą u lekarza i niejednokrotnie przeprowadzeniem badań endokrynologicznych. Trądzik niemowlęcy leczymy poprzez stosowanie preparatów przeciwtrądzikowych nawet takich, które zawierają antybiotyki. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby konieczna może być wizyta u lekarza dermatologa specjalizującego się w leczeniu dzieci.

Rumień noworodkowy.

Rumień noworodkowy to często występująca zmiana skórna i w większości przypadków znika sama po kilku dniach. Występować może już po drugiej dobie od narodzin. Występowanie tego rumienia może być spowodowane reakcją alergiczną na czynniki zewnętrzne.  Objawami są zmiany obrzękowe, przypominające bąble. Występować może na całym ciele. Zmiany te z reguły nie wymagają leczenia, gdyż znikają same po kilku dniach. Jeżeli rumień nie znika po kilku dniach, należy skontaktować się z lekarzem, i to on ustali dalszy przebieg leczenia.

One thought on “Trądzik niemowlęcy, trądzik noworodkowy i rumień – przyczyny, objawy, leczenie

  1. Mój mały miał problemy skórne. Na buźce wychodziły mu czerwone krostki czasami z białym wypełnieniem, typowe dla trądziku z czasem zaczęły znikać ale pojawiły się zaczerwienienia i suchość na całym ciałku. Po konsultacjach z pediatrą zastosowaliśmy emolium do kąpieli i alantan do smarowania buźki, problemy zniknęły 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *