Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać? Jakie są objawy?

Opryszczka narządów płciowych jest wstydliwym schorzeniem. Przenoszona jest drogą płciową, a wywołana zostaje przez wirusa HSV-2. Zdarza się, że opryszczka atakuje okolice pośladków i odbytu. Do niektórych pacjentów notorycznie wraca, jednak jej objawy słabną. Najbardziej groźna bywa dla kobiet w okresie ciąży, gdyż jest niebezpieczna dla płodu. 

Jak rozpoznać opryszczkę narządów płciowych?

W niektórych przypadkach, opryszczka narządów płciowych przebiega bezobjawowo. Jednak znaczna część przypadków, skarży się na zmiany skórne i błon śluzowych. Wirus HSV-2 jest szczególnie groźny dla Pań w ciąży, ponieważ zakażenie może zająć płód, powodując niebezpieczne skutki. Schorzenie pełnoobjawowe w ciąży, może być czynnikiem zainfekowania wewnątrzmacicznego, okołoporodowego lub poporodowego dziecka. Podczas pierwszego trymestru ciąży występuje spora szansa na poronienie samoistne. 

Pierwsze objawy są widoczne zwykle kilka dni po zakażeniu wirusem. Można je dostrzec na błonach śluzowych i skórze. Początkowo, opryszczka narządów płciowych objawia się pieczeniem i swędzeniem. Następnie powstają silnie bolesne pęcherze, które rosną, po czym pękają i stają się owrzodzeniem. Wirus HSV-2 doprowadza często do powiększenia węzłów chłonnych w miejscu pachwin. Wiele osób skarży się również na ból przy oddawaniu moczu. U kobiety mogą wystąpić upławy. Warto pamiętać, że opryszczka narządów płciowych często daje o sobie znaki dopiero po kilku latach od zakażenia. Wyleczenie się z takowej infekcji nie sprawia, że jesteśmy odporni, jednak przechodzi on w stan uśpienia. Istnieje kilka czynników, podczas których wirus HSV-2 ujawnia się: 

  • gorączka,
  • hormonalne zmiany, 
  • spadek odporności, 
  • osłabienie organizmu, 
  • przemarznięcie lub przegrzanie, 
  • ciąża. 

Wystąpienie pierwszych symptomów- co dalej?

Gdy pojawią się pierwsze symptomy, należy zgłosić się do ginekologa. Najważniejszy jest szybki kontakt, w przypadku kobiet w ciąży. Opryszczka narządów płciowych może okazać się niegroźna, gdy w jej początkowej fazie, zostanie dobrane odpowiednie leczenie. Na rynku, oferowane są różne testy serologiczne, dzięki którym można rozpoznać nosicieli wirusa HSV-2. 

One thought on “Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać? Jakie są objawy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *