Ochronniki słuchu – dlaczego warto?

Hałas otacza nas dzisiaj z każdej strony. Zarówno w miejscu pracy, jak i w czasie wolnym ma się do czynienia z różnymi rozpraszaczami, które nierzadko znacznie obniżają komfort życia. Warto wiedzieć, że codzienne narażanie się na dźwięki o wysokiej częstotliwości może prowadzić do przykrych konsekwencji. Wśród nich wyróżnić można między innymi schorzenia narządu słuchu (zarówno przejściowe, jak i trwałe uszkodzenia), bóle głowy, nerwice, trudności z koncentracją oraz ogólne złe samopoczucie. Trzeba przyznać, że zdecydowanie nie są to objawy, które sprzyjają bezproblemowemu wykonywaniu codziennych obowiązków. Da się jednak zapewnić uszom ulgę w nawet najbardziej wymagających warunkach. Ochronniki sprawdzają się w wielu przypadkach – zarówno zawodowych, jak i hobbystycznych.

Zadbaj o swoje uszy w miejscu pracy – ochronniki słuchu i ich rodzaje

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów ochronników słuchu. Jak więc wybrać odpowiednie dla siebie? Oprócz kierowania się indywidualnymi preferencjami, dzięki którym korzystanie z takich akcesoriów będzie zwyczajnie komfortowe dla uszu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim poziom natężenia hałasu w miejscu pracy. Istnieją trzy podstawowe typy ochronników, które tłumią dźwięki o określonej częstotliwości. Wyróżnić tutaj można produkty oznaczone symbolem:

  • H (chroniące przed hałasem o wysokim natężeniu),
  • M (chroniące przed hałasem o średnim natężeniu),
  • L (chroniące przed hałasem o niskim natężeniu).

Dzięki takiemu podziałowi znacznie łatwiej jest dobrać ochronniki, które będą dostosowane do warunków panujących na danym stanowisku. Warto pamiętać, że zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże wygłuszenie znacznie obniża komfort pracy – dlatego należy podejść do wyboru akcesoriów tego typu z uwagą.

Ochrona słuchu także podczas wakacji – jak dbać o swój komfort w podróży i podczas zabawy?

Choć ochronniki słuchu kojarzą się głównie z ogromnymi halami przemysłowymi, w których ma się styczność z wieloma głośno działającymi maszynami, akcesoria te mogą okazać się praktyczne także na co dzień. Szczególnie wakacje to dość wymagający dla naszych zmysłów czas. To właśnie w okresie letnim planuje się wyjazdy na koncerty, zabawy wodne i różnego rodzaje atrakcje. Ochronniki do uszu mogą przydać się np. podczas koncertu plenerowego, którego nagłośnienie może wywołać nieprzyjemne doznania. Dzięki zastosowaniu takich produktów cieszymy się jednak muzyką bez narażania słuchu na uszkodzenie lub nadwyrężenie. Jest to szczególnie istotne podczas rockowych występów – w końcu nie brakuje tam tzw. mocnych brzmień.

Mało kto wie, że ochronniki słuchu mogą posiadać także właściwości chroniące przed przedostawaniem się wody do wnętrza ucha. Produkty te zazwyczaj wykonuje się na zamówienie. Dzięki nim można ustrzec się zapalenia ucha środkowego po plażowaniu oraz nie marnować wakacji na chorowanie i poszukiwanie lekarza. Oczywiście akcesoria te są nieocenione również podczas lotu samolotem – dźwięki maszyny mogą być dla niektórych bardzo rozpraszające i stresujące.

Ochronniki mogą posłużyć też jako wsparcie dla motocyklistów, muzyków, strzelców sportowych i majsterkowiczów. Nierzadko są też cenną pomocą podczas nauki lub przygotowywania się do snu. Jak widać zastosowań tego typu akcesoriów jest wiele.

Aparaty słuchowe Sokołów Podlaski

Niestety zdarza się, że na stosowanie ochronników jest już za późno. Zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do wystąpienia szumów usznych, niedosłuchu bądź nawet utraty słuchu. Jedynym rozwiązaniem mogą okazać aparaty słuchowe. Sokołów Podlaski i okolice – zapraszamy mieszkańców po pomoc do gabinetu protetycznego ABC Słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *