Nebulizator a inhalator – 6 podstawowych różnic

Chociaż w Polsce przyjęło się zamienne używanie nazw „nebulizator” i „inhalator”, nie są to pojęcia tożsame. Obydwu urządzeń używa się do inhalacji, czyli wprowadzania leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Pod kątem specyfiki działania i sposobu obsługi mają one jednak niewiele wspólnego. A zatem – czym różni się inhalator od nebulizatora?

Nebulizacja i inhalacja w leczeniu chorób układu oddechowego

Zarówno inhalacja, jak i nebulizacja służą dostarczeniu do dróg oddechowych środka leczniczego w postaci aerozolu. Ich zadaniem jest zatem rozproszenie preparatu w taki sposób, by przyjął on postać lotną. Taki rodzaj terapii wykazuje dużą skuteczność w przypadku chorób typu astma, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, POChP czy mukowiscydoza, a przy tym ogranicza skutki uboczne, które mogłyby wystąpić przy doustnym przyjmowaniu leku. Drogą wziewną podawane są m.in. preparaty o działaniu rozkurczającym czy przeciwzapalnym.

Wracając do znaczenia samych terminów – „inhalacja” jest pojęciem szerszym odnoszącym się również do zabiegów innych niż stricte lecznicze (np. aromaterapii). Dlatego określenie „inhalator nebulizator” jest poprawne – każdy nebulizator jest inhalatorem. Mówiąc inaczej, nebulizacja jest rodzajem inhalacji. Nie każdy inhalator jest jednak nebulizatorem.

Co ważne, rodzaj leku zaordynowanego przez lekarza decyduje o tym, czy pacjent powinien przeprowadzać inhalacje czy nebulizacje. Inhalator będzie stosowany, kiedy lek ma formę proszku lub sprzężonego gazu. Nebulizator pozwala przyjmować preparaty w postaci (wyjściowo) płynnej.

Nebulizator

Przenośny nebulizator zmieści się z łatwością przy łóżku lub w miejscu, w którym odpoczywamy.

Nebulizator a inhalator – różnice

Urządzenia różnią się pod kątem budowy i sposobu użycia. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

  1. Inhalator to pojemnik z fabrycznie wtłoczonym lekiem (mówimy wówczas o inhalatorze ciśnieniowym) lub rodzaj dysku, do którego należy włożyć kapsułkę ulegającą później przebiciu (inhalator proszkowy). Po opróżnieniu inhalatora trzeba zaopatrzyć się w nowy. Nebulizatory to zasilane sieciowo lub bateryjnie urządzenia wielorazowego użytku. Raz zakupiony nebulizator może służyć wiele lat.
  2. Inhalatory mają postać kieszonkową, dlatego można korzystać z nich właściwie w każdym miejscu. Nebulizatory są przeznaczone przede wszystkim do użytku domowego.
  3. Inhalacja trwa dokładnie tyle, ile szybki wdech – lek przyjmuje się za pośrednictwem małego ustnika, koordynując jego rozpylenie z momentem zaczerpnięcia powietrza. Nebulizacja zajmuje kilka minut i odbywa się przy użyciu zakładanej na usta i nos maski. Ze względu na to, że urządzenie produkuje mgiełkę w trybie ciągłym, lek przyjmuje się podczas swobodnego oddychania.
  4. Po użyciu inhalatora wystarczy przetrzeć ustnik nasączoną wodą ściereczką. Po zakończeniu nebulizacji konieczne jest umycie i wysuszenie maski oraz pojemnika na lek.
  5. Aby kupić inhalator z lekiem należy otrzymać od lekarza receptę. Nebulizatory są ogólnodostępne w sklepach medycznych. Nie wszystkie preparaty do nebulizacji są wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. Przykładem jest chociażby sól morska.
  6. Inhalatory przeznaczone są przede wszystkim dla dorosłych. Aby możliwe było skorzystanie z inhalatora ciśnieniowego przez dziecko, konieczny jest zakup komory inhalacyjnej. Nebulizację można przeprowadzać nawet u noworodków. Wyjątek stanowią tu nebulizatory ultradźwiękowe.

Jak widać różnice pomiędzy inhalatorami a nebulizatorami są znaczące. Ich świadomość pozwoli uniknąć nieporozumień, czy to podczas rozmowy z lekarzem, czy też dokonywania zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *