Kolejne nowe technologie wkraczają do stomatologii

Szybki postęp technologiczny jest dziś zauważalny na każdym kroku. Jedne branże czerpią z tego pełnymi garściami, inne jeszcze się opierają. Medycyna z chęcią wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki. Stwarzają one niespotykane dotąd możliwości m.in. w diagnostyce i przy przeprowadzaniu zabiegów. Stomatologia również jest bardzo otwarta na cywilizacyjne zdobycze ludzkości. Sprawdźmy aktualne rozwiązania, które zmieniają tę dziedzinę.

Komórki macierzyste

Współczesna inżynieria materiałowa z łatwością potrafi odtwarzać struktury tkankowe o początkowych proporcjach, składzie i ilościach. Często, by przyspieszyć gojenie się tkanek, do materiału kostnego i membrany zaporowej dodawane są substancje, które odpowiadają za procesy odbudowy. Dotychczas używano preparatów odzwierzęcych i materiałów syntetycznych.

Obecnie nie jest rzadkością stosowanie komórek macierzystych. Pobiera się je od tego samego pacjenta z tkanki tłuszczowej, krwi obwodowej albo ze szpiku kostnego. Komórki takie oddziałują na kości i tkankę łączną, co w efekcie prowadzi do odbudowy struktur.

Zastosowanie lasera w endodoncji

Endodoncja jest dziedziną zajmującą się leczeniem wewnętrznych struktur zęba (miazga, korzeń), do których dotarł proces chorobowy. Laser umożliwia dokładne oczyszczenie kanału zębowego i dezynfekcję jego ścian. Dotychczasowe metody, w których stomatolog używał narzędzi piłująco-penetrujących, nie były tak skuteczne. Promień lasera perfekcyjnie oczyszcza zmienione chorobowo tkanki do tego stopnia, że często udaje się zapobiec utracie zęba. Właściwe leczenie kanałowe usuwa z organizmu potencjalne źródło zakażenia.

Warto wspomnieć, że laser wpływa również na komfort pacjenta zarówno w trakcie zabiegu, jak i po nim. Największą korzyścią tej metody jest jednak zachowanie zęba. Zapobiega to niekorzystnym zmianom kostnym w obrębie twarzy.

Techniki cyfrowe

Tutaj postęp technologii jest chyba najbardziej zauważalny. Można już mówić o rewolucyjnych zmianach w stomatologii. Doskonałym narzędziem do wnikliwej i skutecznej diagnostyki są skanery intraoralne (wewnątrz-ustne). Urządzenie takie wykorzystuje analizę obrazu 3D. Wykonuje dokładny skan szczęki i żuchwy oraz umożliwia dokonanie oceny zwarcia. Z jego pomocą można odnaleźć punkty urazowe, które powinny być skorygowane, oraz wysłać skan w postaci cyfrowej do laboratorium.

Mówiąc o nowych technologiach, nie można nie wspomnieć o druku 3D. Drukarka taka rewolucjonizuje pracę jaką wykonuje dentysta czy technik stomatolog. Techniki tej używa się do rehabilitacji protetycznej lub do wykonania wizualizacji do użytku pacjenta.

Z pojawiających się nowych możliwości chętnie korzystają również ortodonci i implantolodzy. Ci pierwsi mogą wykonać znacznie dokładniejsze skany i przesłać je bezpośrednio do specjalisty, który wykona na ich podstawie aparat ortodontyczny.

Implantolodzy zaś, mogą teraz dopasować skany intraoralne do zdjęć wykonanych techniką tomografii komputerowej. W ten sposób da się optymalnie rozplanować umieszczenie implantów. Szablon chirurgiczny (wydrukowany cyfrowo) zostaje umieszczony w jamie ustnej pacjenta. Dzięki temu stomatolog może wprowadzić implant w najlepszym protetycznym położeniu.

Deprogramacja. Skuteczna korekcja wad zgryzu

Wady zgryzu powinny być korygowane. Nie chodzi tu jednak tylko o estetykę. Nieleczone, mogą prowadzić do zaburzeń relacji pomiędzy zębami dolnymi i górnymi. Okluzja, bo o tym mowa, jest też właściwym ułożeniem głowy żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym.

Walkę z tymi zaburzeniami umożliwia deprogramacja, która jest nakładką na górną szczękę. Ustawia ona zęby w neutralnej pozycji. Po takiej terapii konieczna jest wizyta u stomatologa. Oceni on, czy konieczne jest dalsze leczenie protetyczne lub ortodontyczne.

Podsumowanie

Widać wyraźnie, z jak wielkim impetem technologia wkroczyła do stomatologii. Już dziś techniki dentystyczne wykorzystują „kosmiczne materiały”. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju, wkrótce możemy spodziewać się kolejnych rewolucyjnych rozwiązań, które wzniosą komfort i jakość zabiegów na jeszcze wyższy poziom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *