Karmienie piersią – co ile karmić noworodka?

Noworodki potrzebują w pierwszych tygodniach swojego życia przede wszystkim ogromnej ilości snu oraz pokarmu. Można śmiało powiedzieć, że dopiero co narodzone dziecko wyłącznie śpi i je. Dopiero z czasem zaczyna poznawać świat oraz rozpoznawać pory dnia i nocy. Chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce powinno wyglądać karmienie noworodka i jak długo powinno się odbywać? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji dla mam malutkich dzieci.

Wyprawka dla noworodka

W wyprawce dla noworodka powinny się pojawić rzeczy przydatne w procesie karmienia piersią. Na pewno przydarza się tu tetrowe lub muślinowe pieluszki do okrycia dziecka, wycierania czy w przypadku ulewania się. Niektórym mamom mogą pomóc nakładki chroniące sutki, butelki czy laktator. Warto też zaopatrzyć się w bieliznę i koszulę do karmienia, aby szybko i wygodne móc nakarmić maleństwo.

Co ile karmić noworodka? Podstawowe zasady

Zastanawiasz się, co ile karmić noworodka? Najmłodsze dzieci tuż po porodzie i powrocie do domu powinny być karmione średnio co 2-3 godziny w zależności od tego, jakie zapotrzebowanie na pokarm wykazuje maluch. W nocy możesz z czasem wydłużać przerwy karmienia nawet do 5 godzin, natomiast w dzień nie ograniczaj dziecku dostępu do pokarmu matki. To wpływa na jego prawidłowy rozwój oraz dobre samopoczucie. Najedzony noworodek łatwiej zasypia i nie sprawia problemów wychowawczych już od najmłodszych lat.

Warto dodać, że karmienie noworodka powinno odbywać się każdą z piersi na przemian. Jeśli w jednej skończy się pokarm, dopiero wtedy daj dziecku drugą – o ile tego potrzebuje. Maksymalne opróżnienie piersi z pokarmu pozwala na dostarczenie do organizmu dziecka wszystkich niezbędnych minerałów i składników odżywczych. Tzw. mleko I fazy jest bogate w cukry i pojawia się na początku karmienia piersią. Dopiero po czasie dziecko zaczyna ssać mleko II fazy, które jest bogate w tłuszcze.

Jak długo karmić piersią? O tym musisz wiedzieć!

Specjaliści zajmujący się odżywianiem dzieci wskazują na kilka możliwych rozwiązań na temat tego, jak długo karmić piersią swoje dziecko. Niektóre modele karmienia przewidują podawanie pokarmu dziecku w ten sposób przez 24 miesiące jego życia, inne tylko przez rok, natomiast organizacja ESPGHAN wydała oświadczenie, iż karmienie mlekiem matki powinno odbywać się dopóty, dopóki kobieta ma w piersiach pokarm a dziecko wykazuje potrzebę na jego spożywanie. Pokarm matki jest dla dziecka najlepszym i najzdrowszym, jaki maluch może otrzymać. W mleku kobiety karmiącej znajduje się wiele składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka.

Karmienie noworodka wymaga przede wszystkim zdrowego żywienia matki. Bez tego pokarm w piersiach mógłby nie nadawać się do spożycia przez dziecko np. po spożyciu alkoholu przez kobietę. Wiedząc, co ile karmić noworodka i jak długo należy to robić na pewno idealnie zadbasz o swojego malucha i zapewnisz mu wszystko to, co potrzebne w pierwszych tygodniach i miesiącach jego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *