Do czego służą licówki?

Zastanawiasz się, czym są licówki i w jakim celu dentysta je zakłada? Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, czy jest to metoda leczenia, która mogłaby Cię zainteresować.

Co to są licówki? 

Licówki to specjalistyczne nakładki, które nakłada się na zewnętrzną stronę zębów. Jest to bardzo innowacyjna metoda leczenia, która umożliwia korekcję uzębienia w wielu przypadkach. W obecnych czasach dużej liczbie osób zależy na tym, aby ich uśmiech prezentował się wyjątkowo estetycznie. Ci pacjenci, którzy mogą sobie pozwolić na licówki, zazwyczaj decydują się właśnie na tę metodę. Trzeba jednak wiedzieć, że nie należy ona do najtańszych. Aby ingerencja w zęby była jak najbardziej skuteczna, a jej efekty były zadowalające zarówno dla lekarza, jak i osoby, na której dokonywany jest zabieg, warto wybrać sprawdzonego specjalistę. Takich stomatologów można spotkać w klinice dentystycznej AllSmiles Dental

Rodzaje licówek – które wybrać? 

Pacjenci, którzy decydują się na założenie licówek, do wyboru mają ich dwa najpopularniejsze rodzaje:

 • licówki porcelanowe,
 • licówki kompozytowe.

To, jakie nakładki zostaną nałożone, ostatecznie pozostaje do wyboru osobie, która decyduje się na tę metodę korekcji uzębienia. Na decyzję zazwyczaj mają wpływ takie czynniki jak cena oraz możliwości czasowe związane z ewentualną wymianą licówek. Trzeba bowiem podkreślić, że porcelanowe elementy są znacznie trwalsze, jednak co za tym idzie, ich cena jest większa niż w przypadku nakładek kompozytowych.  

Kto zakłada licówki?

Na założenie nakładek najczęściej decydują się osoby, które zmagają się z nieestetycznym wyglądem zębów. Najczęściej jest to związane z takimi problemami jak:

 • przebarwienia,
 • krzywe zęby,
 • ubytki,
 • diastema. 

Sam zabieg jest niemal bezbolesny. Aby jednak móc sobie na niego pozwolić, niezbędne jest wcześniejsze leczenie stomatologiczne. To do dentysty należy bowiem ostateczna decyzja, czy pacjent może pozwolić sobie na noszenie nakładek, czy też nie. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, konieczne jest dokładne wyczyszczenie zębów. Wszystkim zajmuje się dentysta, do którego pacjent zdecyduje się wybrać. Po odpowiednim przygotowaniu zębów do nałożenia licówek rozpoczyna się proces korekty uzębienia. Licówki dostosowuje się do kształtu i wielkości poszczególnych zębów. Nałożenie nakładek odbywa się pojedynczo poprzez:

 • oddzielenie dostępu do śliny w trakcie zabiegu,
 • wytrawienie powierzchni zęba specjalistycznym kwasem,
 • opłukaniu zęba,
 • nałożeniu bondu łączącego ząb z wypełniaczem,
 • nałożenie kompozytu – licówki. 

Ile kosztuje założenie licówek?

Założenie licówek to gwarancja uzyskania niezwykle estetycznego uzębienia. Zabieg ten nie jest jednak najtańszy. Koszt jest zależny przede wszystkim od doświadczenia stomatologa wykonującego zabieg, a także rodzaju kompozytu, na jaki pacjent się zdecyduje. Najtańsze opcje rozpoczynają się od kwot 200 zł za jedną licówkę, najdroższe nakładki, czyli porcelanowe, ze względu na największą wytrzymałość mogą wahać się pomiędzy cenami 700 zł aż do 1500 zł za jeden element. W porównaniu do innych metod korekty zębów jest to jednak najbardziej opłacalna i najwygodniejsza opcja i właśnie ze względu na to, coraz więcej osób się na nią decyduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *