Palenie e-papierosów a rak płuc

Współcześni palacze często stają przed dylematem, czy całkowicie rezygnować z tytoniu, czy znaleźć rozwiązania pośrednie, takie jak e-papierosy. Wiele dotychczasowych badań potwierdza, że elektroniczne papierosy są równie uzależniające, co klasyczne produkty tytoniowe. Choć zawierają znacznie mniej szkodliwych substancji niż zwykły papieros, nadal w ich składzie jest m.in. uzależniająca nikotyna. Czy przejście na e-papierosy naprawdę jest lepszym rozwiązaniem niż całkowita rezygnacja z nałogu?

Wpływ e-papierosów na rozwój raka

Jednym z głównych powodów rzucania palenia papierosów jest strach przed rozwinięciem się śmiertelnie niebezpiecznej choroby, jaką jest rak płuc.

Osoby decydujące się na zastąpienie tradycyjnych papierosów ich wersją elektroniczną używają przede wszystkim argumentów o mniej szkodliwych właściwościach nowoczesnych papierosów elektronicznych. Faktem jest, że dym tytoniowy oraz substancje smoliste zawarte w papierosach są głównym czynnikiem rakotwórczym i realnym zagrożeniem dla zdrowia palaczy.

W przypadku e-papierosów ryzyko to jest nieco mniejsze z uwagi na zastosowanie płynu nikotynowego. Płyn jest podgrzewany przez wewnętrzny mechanizm e-papierosa, a opary po procesie inhalacji wydostają się z ust palacza w postaci aerozolu. Zastosowanie tej metody sprawia, że niebezpieczne substancje, które znajdują się w e-papierosie, zostają wydychane na zewnątrz i nie trafiają do płuc użytkownika.

Rzucenie e-papierosów – korzyści dla zdrowia

Choć e-papierosy, jak dotąd, są odpowiedzialne za mniej zachorowań na raka płuc czy krtani, to efekty uzależnienia mogą pozostać równie silne, jak w przypadku zwykłych produktów tytoniowych. W aerozolu znajdują się nikotyna, metale ciężkie i substancje rakotwórcze.

Uzależnienie od nikotyny może być przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowego i schorzeniami płuc oraz z niektórymi typami nowotworów. Przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba bez nałogu, a paląc przez większość życia, prawdopodobieństwo zgonu z powodu nałogu wzrasta do 50%.

W związku z faktem, że nikotyna jest także podstawą e-papierosa, walka z nałogiem będzie przebiegać w podobny sposób jak w przypadku klasycznych papierosów. Rzucenie palenia e-papierosów może wymagać skorzystania z terapii oraz zastosowania odpowiednich środków farmakologicznych, np. zawierających cytyzynę. Dobre rezultaty może także przynieść wsparcie specjalisty pomagającego osobom uzależnionym decydującym się na odejście od nałogu.

Źródła:

J.W. Pęksa, K. Dembe, Leczenie uzależnienia od tytoniu – zarys problematyki, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2021, 27 (1), s. 32-39.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *