zaczerwienione dziąsła wokół zęba

O czym świadczą zaczerwienione dziąsła i jak o nie dbać?

Zaczerwienione dziąsła mogą mieć różne przyczyny – od złej pielęgnacji jamy ustnej, poprzez stres i choroby ogólnoustrojowe, do przyjmowania niektórych leków. Chociaż zaczerwienione dziąsła nie sprawiają bólu, nie należy ich bagatelizować. Zobacz, jakie mogą być przyczyny zaczerwienionych dziąseł i jak sobie radzić z tą dolegliwością.

Zaczerwienione dziąsło wokół zęba – najczęstsze przyczyny

Zaczerwienione dziąsło nad zębem najczęściej świadczy o niewłaściwej higienie jamy ustnej. Zbyt rzadkie, niedokładne szczotkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych przyczynia się do gromadzenia na nich płytki nazębnej. Bakterie odpowiadające za jej powstawanie wydzielają kwasy, które drażnią tkanki przyzębia. Prowadzi to do rozwoju stanu zapalnego i czerwonego zabarwienia dziąseł. Nie powinno się tego objawu lekceważyć, ponieważ zaniedbane stany zapalne dziąseł prowadzą do zapalenia przyzębia, czyli paradontozy. Objawy towarzyszące zapaleniu dziąseł to nie tylko zaczerwienienie dziąsła wokół zęba, ale też opuchlizna, dyskomfort podczas dotykania obszaru objętego zapaleniem i krwawienie podczas szczotkowania zębów.

Niekiedy zaczerwienione dziąsła świadczą o ich podrażnieniu mechanicznym. Do uszkodzenia mechanicznego dziąsła może dojść podczas niewłaściwego szczotkowania zębów (za duży nacisk szczoteczki na dziąsło, zbyt szybkie ruchy szczoteczki) lub gdy szczoteczka do zębów jest za twarda. Także źle dobrana proteza może podrażnić dziąsła.

Pozostałe przyczyny zaczerwienionych dziąseł

Przyczyną zaczerwienionych dziąseł może być też niedobór niektórych witamin (witaminy z grupy B lub witaminy C), reakcji alergicznej czy nadmiernego spożywania alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych. Zaczerwienione dziąsło przy koronie może pojawić się w wyniku dużego stresu lub towarzyszyć silnemu osłabieniu odporności, na przykład w przebiegu białaczki.

Zaczerwienione dziąsła u dziecka

Zaczerwienione dziąsła mogą pojawić się nie tylko u dorosłych, ale też u dzieci. Zaczerwienione dziąsła u starszych dzieci, podobnie jak w przypadku dorosłych, świadczą o nagromadzeniu płytki nazębnej i niewystarczającej higienie jamy ustnej. W przypadku najmłodszych pacjentów powodem zaczerwienionych dziąseł jest wyrzynanie zębów. Podczas tego etapu dorastania barwa dziąseł staje się bardziej intensywna.

 zaczerwienione dziąsła

Sposoby na zaczerwienione dziąsła

Dbanie o zaczerwienione dziąsła warto zacząć od higieny jamy ustnej z zastosowaniem preparatów utrudniających odkładanie się płytki nazębnej. Płyn do płukania jamy ustnej i pasta do zębów z serii produktów GUM® PAROEX® do ochrony dziąseł skutecznie rozbijają istniejącą płytkę nazębną i zapobiegają powstawaniu nowej. Z myślą o wyjątkowo delikatnych dziąsłach i nadwrażliwych zębach stworzono elektryczną szczoteczkę do zębów GUM® PowerCARE™. Ultracienkie włosie delikatnie, a jednocześnie precyzyjnie czyści przestrzeń między zębami i tuż poniżej linii dziąseł. Dzięki temu możesz starannie myć zęby, nie podrażniając ich.

Podstawowym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej i dziąseł są regularne wizyty u stomatologa. Kontrola u dentysty i profesjonalne czyszczenie zębów (skaling, piaskowanie) dwa razy w roku pozwolą zapobiec stanom zapalnym dziąseł wywołanym gromadzeniem się płytki nazębnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *