Jęczmień na oku – jak rozpoznać? Jak leczyć? Co to jest?

Czym jest jęczmień?

Jęczmień na oku to stosunkowo częste ostre zapalenie w obrębie powiek, wywołane zwykle przez zakażenie gronkowcem złocistym. Ujścia gruczołów na powiekach zostają zablokowane, co powoduje gromadzenie się wydzieliny i obrzęk powieki, często widoczny jest też pojedynczy żółtawy guzek.  Towarzyszy temu zaczerwienienie oraz ból lub świąd. Jęczmień zwykle występuje na jednym oku – jeśli jest symetryczny, powinien skłonić do wizyty lekarskiej i dalszej diagnostyki.

Jak rozpoznać jęczmień na oku?

Pierwszy epizod jęczmienia jest zwykle niepokojący i zwykle skłania do wizyty u okulisty lub lekarza pierwszego kontaktu. Doświadczony pacjent rozpoznaje to schorzenie na podstawie jednostronnego obrzęku powieki, połączonego z jej zaczerwienieniem i bólem. Lekarz z kolei dokładnie ogląda obie powieki pod lampą, ocenia spojówki oraz wygląd oczodołów, bada węzły chłonne, a także pyta o objawy ogólnoustrojowe i dopiero na tej podstawie stawia diagnozę jęczmienia na oku.

Jak leczyć jęczmień?

Zazwyczaj jęczmień ustępuje samoistnie, ale gojenie można przyspieszyć domowymi sposobami. Należy stosować okłady z gazy nasączonej ciepłą wodą lub podgrzaną solą fizjologiczną. Wskazane jest też wykonywanie delikatnego masażu powieki ciepłym kompresem lub palcem, co pomoże usunąć nadmiar wydzieliny z zaczopowanych gruczołów. Trzeba jednak pamiętać o umyciu rąk przed zbliżeniem ich do powiek, ponieważ na naszych dłoniach znajdują się te same bakterie, które powodują jęczmień na oku. Popularnym, ale niezalecanym sposobem, jest pocieranie powieki złotą obrączką lub łańcuszkiem. Należy tego unikać z powodu zanieczyszczeń trudnych do usunięcia z biżuterii nawet podczas dezynfekcji.

Jeżeli jęczmień nie znika po kilku dniach, trzeba zwrócić się do lekarza POZ, który wykona dokładne badanie i najpewniej zaleci antybiotyk w maści. Czasami wskazana jest specjalistyczna konsultacja okulistyczna.

Powikłania jęczmienia

Jęczmień na oku nie pozostawia blizn ani nie wymaga inwazyjnego leczenia chirurgicznego. Nie należy go jednak bagatelizować, ponieważ ma skłonności do nawracania. Jeśli jęczmień pojawia się kilka razy do roku lub dotyczy obu powiek, lekarz przeprowadzi dokładną diagnostykę. 

One thought on “Jęczmień na oku – jak rozpoznać? Jak leczyć? Co to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *