Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego to bardzo ważny punkt w przygotowaniu lecznicy do otwarcia. Warto zastanowić się, czego będzie potrzebował konkretny gabinet zanim osoba, która chce go otworzyć zacznie nabywać odpowiednie narzędzia. W co warto zainwestować? Jak powinny być przygotowane wszystkie pomieszczenia w gabinecie stomatologicznym? O jakich pomieszczeniach należy pamiętać w tworzeniu planu gabinetu?

Profesjonalne wyposażenie gabinetu dentystycznego

Najważniejszym pomieszczeniem jest sam gabinet stomatologiczny, który musi być wyposażony w przeróżne przedmioty i narzędzia najwyższej jakości. Istotą całego pomieszczenia jest Unit stomatologiczny, stanowiący podstawę wyposażenia lecznicy. Właściciel gabinetu stomatologicznego powinien zadbać o częstą konserwację i utrzymanie tej części wyposażenia w jak najlepszym stanie.

Na Unit stomatologiczny składają się:

  • Fotel – bardzo charakterystyczny mebel, który powinien być jak najbardziej wygodny – już sama wizyta w gabinecie jest dla niektórych pacjentów istną torturą, dlatego warto zadbać o to, aby osoba kierująca się na zabieg czuła się jak najbardziej komfortowo.
  • Konsola – przyrząd, w którym stomatolog umieszcza wszelkiego rodzaju wiertła czy dmuchawy, potrzebne do wykonania odpowiednich dla przypadłości danego pacjenta, zabiegów.
  • Sterownik nożny, spluwaczka.
  • Lampa zabiegowa – bardzo ważny element wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Musi mieć ona odpowiednie rozmiary i charakteryzować się dobrym, choć nie oślepiającym dla pacjenta, natężeniem światła.
  • Stolik dla dentysty – przedmiot, który powinien mieć odpowiednią wielkość i wysokość, aby wszystkie potrzebne narzędzia były w zasięgu ręki dentysty.

Istotne jest również wyposażenie dodatkowe, na które składają się wszelkiego rodzaju instrumenty diagnostyczne (np. lusterka dentystyczne), przedmioty służące do znieczulania pacjenta przed zabiegiem, narzędzia chirurgiczne (np. wszelkiego rodzaju szczypce, dłuta, wymienne wiertła, artykuły do utrzymania higieny (np. waciki, eliminujące nadmierne ślinienie się pacjentów) czy akcesoria implantologiczne czy urządzenia do przeprowadzania badań, np. zdjęć rentgenowskich szczęki.

Na wyposażenie dodatkowe, składają się też wszelkiego rodzaju szafki, w których przechowuje się medykamenty i części do innych narzędzi stomatologicznych. Warto też zadbać o odpowiednie stanowisko dla asystenta stomatologicznego.

Należy pamiętać o tym, że gabinety stomatologiczne wymagają bardzo ścisłego zachowania warunków higienicznych i sanitarnych. Nie można pozwolić na to, aby jakakolwiek część właściwego gabinetu stomatologicznego była w, nawet najmniejszym stopniu brudna czy zanieczyszczona.

Komfort pacjenta i pracowników

Poza wyposażeniem właściwego gabinetu, w którym odbywają się wszelkiego rodzaju zabiegi stomatologiczne. Osoba, która chce profesjonalnie wyposażyć swoją lecznicę dentystyczną, powinna przystosować odpowiednio inne pomieszczenia. O jakich pokojach mowa?

  • Poczekalnia – jest to najbardziej reprezentatywna część gabinetu stomatologicznego, z którą każdy zainteresowany wizytą pacjent ma styczność. Warto pamiętać o tym, aby przystosować poczekalnię w odpowiedni sposób, aby była przystosowana nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Dzisiejsze standardy profesjonalnych gabinetów dentystycznych, charakteryzują się też odpowiednim przygotowaniem poczekalni dla osób niepełnosprawnych.
    W aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 należy zadbać też o to, aby ludzie oczekujący na wizytę w gabinecie mogły zachować 1,5 metra dystansu od innych pacjentów. Warto zadbać też o to, aby w poczekalni znalazły się wartościowe informacje o utrzymaniu uzębienia w jak najlepszym stanie, takie jak broszury informacyjne czy gazety medyczne.
  • Pomieszczenia socjalne – są to miejsca, w których obsługa gabinetu dentystycznego spędza przerwy w pracy, a także pokoje, w których można magazynować potrzebny sprzęt i leki, które nie są w danej chwili potrzebne we właściwym gabinecie.
  • Punkt rejestracji – coraz częściej zdarza się, że właściciele lecznic stomatologicznych decydują się na stworzenie miejsca, w którym petenci będą mogli zapisać się na wizytę oraz otrzymać informacje, których oczekują. Miejsce to powinno być wyposażone w odpowiednią ilość szafek, w których będzie przechowywana dokumentacja medyczna, stosunkowo duże biurko wraz z komputerem i krzesło, dla osoby, która będzie pełnić rolę rejestratora/rejestratorki w gabinecie dentystycznym. Istotną częścią wyposażenia punktu rejestracji, jest pleksa oddzielająca pracownika od pacjenta – jest to podyktowane aktualnymi obostrzeniami epidemiologicznymi.

Artykuł powstał przy współpracy profsjonalnego gabinetu stomatologicznego BeutyDental

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *